Prírodné prípravky na zvýšenie hladiny testosterónu

Testosterón je steroidný hormón zo skupiny androgénov a je najdôležitejším mužským hormónom. Ak ste muž a chcete byť výkonný alfa samec vo výbornej telesnej kondícií, ak chcete mať dostatok sily, charizmy a sebavedomia, potrebujete k tomu dostatok testosterónu.

Prírodné doplnky na zvýšenie hladiny testosterónu u mužov

V mladosti máme testosterónu viac než dosť, no od 30 roku sa začína jeho hladina znižovať až o 1% až 2% ročne, čo sa samozrejme prejavuje na fyzickej stavbe tela, ale i psychickej stránke osobnosti.

Nedostatok testosterónu u mužov je smutným trendom. Z roka na rok sa prirodzená hladina testosterónu zdravého muža rapídne znižuje a je preto nutné ju dopĺňať. Napríklad v roku 2013 bola stanovená optimálna hranica testosterónu v rozmedzí 300 - 1070 ng / dL. Keď sa ale pozrieme o 100 rokov späť, tak v tejtoo dobe bola zaznamenaná priemerná hladina okolo 800 - 2000 ng / dL - rozdiel je výrazný a šokujúci.

Muži s "nízkou hladinou testosterónu" pred 100 rokmi by boli dnes považovaní za muža s vysokou hladinou tohto hormónu...

Zdravotné riziká nedostatku testosterónu

Mať dlhodobo znížený testosterón je navyše aj nebezpečné. Jeho nízka hladina sa totiž spája s ochorením srdca, cukrovkou, kognitívnymi poruchami a dokonca aj osteoporózou. V roku 2007 bolo zistené, že nízka hladina testosterónu zvyšuje riziko úmrtia z dôvodu srdcovej poruchy, rakoviny a množstva iných príčin.

Ďalším dôvodom prečo je nízka hladina nebezpečná, je negatívny efekt na takmer všetky ukazovatele kardiovaskulárneho zdravia. Nedávna dlhodobá štúdia, ktorá trvala neuveriteľných 18 rokov, skúmala mužov s veľmi nízkou hladinou testosterónu. Jedným zo záverov bol aj fakt, že ich šanca na predčasné úmrtia je až o 40% vyššia ako u mužov s priemernou či vysokou hladinou testosterónu.

A čo vlastne všetko testosterón v mužskom tele ovplyvňuje?

 • Zvýšenie schopnosti budovať svalovú hmotu
 • Lepšie spaľovanie podkožného tuku
 • Silnejšia erekcia, libido a lepšia sexuálna výkonnosť
 • Zvýšenie túžby po úspechu, dominancií a moci
 • Zlepšenie nálady a motivácie
 • Zosilnenie kostí a zdravšie srdce

Ak ste muž, tak už je Vám asi jasné, ako veľmi je pre Vás testosterón dôležitý.

15 zaručených tipov, ako zvýšiť hladinu testosterónu v mužskom tele

Dlhý a kvalitný spánok

Nedostatok spánku počas jedného týždňa (5 hodín za noc) dokázal znížiť hladinu testosterónu u zdravých mužov o 15%. V inej štúdii bolo zmerané, že muži spiaci 4 hodiny/noc majú v priemere hladinu testosterónu 200-300 ng / dL v porovnaní s mužmi spiacimi 8 hodín/noc, pri ktorých sa testosterón pohybuje okolo 500 -700 ng / dL.

Ďalšia štúdia na 531 mužoch potvrdila, že dlhšia doba spánku je spätá s vyššou hladinou testosterónu. Podľa výsledkov dokáže hodina spánku navyše zvýšiť hladinu testosterónu o 15%.

Náš tip: Snažte sa spať minimálne 7-8 hodín denne.

Dodajte telu kvalitné vitamíny a minerály

Jeden z najjednoduchších spôsobov, ako výrazne zvýšiť prirodzenú produkciu testosterónu, je dodať telu potrebné vitamíny a minerály. Vaším cieľom by malo byť získavať všetky dôležité mikroživiny z potravy a to predovšetkým zo zeleniny a ovocia.

Ak sa Vám ale zdá, že máte problém získať všetky potrebné vitamíny, potom určite siahnute po vhodnom doplnku stravy. Najmä u minerálnych látok je niekedy veľmi ťažké ich získať len z bežnej stravy.

Na ktoré vitamíny a minerály sa máte zamerať, ak je Vaším cieľom zvýšenie hladina testosterónu? Tie najnutnejšie sú:

 • zinok
 • horčík
 • vitamín D
 • selén
 • vitamín C
 • vitamín H
 • vitamín B6

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamíny a minerály

Súložte častejšie

Z nášho zoznamu určite najpríjemnejší spôsob ako zvýšiť produkciu testosterónu. Vedci si stále lámu hlavu nad tým, ako ovplyvňuje milovanie hladinu testosterónu. Niekoľko štúdií nasvedčuje tomu, že je tu spojitosť s pocitom dominancie, sily a úspechu, s feromónmi, dopamínom a vzájomnými dotykmi.

K dispozícii je niekoľko štúdií, ktoré efekt súlože potvrdzujú:

 • V jednej štúdii vedci zmerali hladinu testosterónu zo slín 44 mužov predtým, než vošli do erotického klubu. Potom čo páni vyšli späť, im bola znovu odobratá vzorka slín. Mužom, ktorí v klube mali pohlavný styk, sa hladina testosterónu zvýšila o 72%. Druhá skupina mužov, ktorá sa tu bola iba "popozerať", zaznamenala zvýšenie o len 11%.
 • V ďalšej štúdii sa zistilo, že starší muži, ktorí súložia častejšie, majú tiež vyššiu hladinu testosterónu v krvi.

Užívajte multivitamín na zvýšenie produkcie testosterónu

Počuli ste už o výživovom doplnku ✅ PRIMULUS, s výsledkami ktorého je spokojných už takmer 2000 mužov?

Primulus pomôže naštartovať produkciu testosterónu

Ak pociťujete príznaky nedostatku testosterónu v krvi, vyskúšajte Primulus

Buďte úspešnejší

V minulosti sme lovili korisť, v tejto dobe lovíme peniaze. Preto v nás obdržanie "tučnej" sumy vyvoláva dobrý pocit.

Peniaze majú na testosterón veľmi pozitívny vplyv. V jednej štúdii mladých obchodníkov na burze sa skúmal vplyv úspešného obchodu na ich testosterón. Vedci zistili, že ak mladí obchodníci zvýšili svoj profit nad všeobecný priemer, ich hladina testosterónu sa zvýšila o 20% (jeden muž dokonca zarábal na burze peniaze počas 6 dní v kuse a vďaka tomu zaznamenal nakopnutie testosterónu o 78%).

Zaujímavý fakt bol, že každé ráno, keď majú muži všeobecne vyššiu hladinu testosterónu, mali aj vyššie zisky. Preto je vyššia hladina testosterónu často spájaná s úspešnými mužmi.

Skontrolujte reč svojho tela

Profesorka Harvardovej univerzity Amy Cuddy uskutočnila štúdiu na tému reči tela a jej vplyvu na hladinu stresových a steroidných hormónov v našom tele. Prekvapením je hlavne rýchlosť, s akou sa hladina hormónov môže zvýšiť alebo znížiť.

Hladina testosterónu a reč tela

V štúdii porovnávala rozdiely v hladinách hormónov medzi dvoma skupinami, z toho jedna zaujala tzv. high power pózu (zaberanie viac miesta, široký postoj, ruky za hlavou atď.) a druhá tzv. low power pózu (prekrížené nohy, zaberanie menej miesta, neistý postoj, sklonená hlava atď.). Už po 2 minútach vedci zaznamenali u prvej skupiny (high power póza) nárast testosterónu o 20% a zníženie stresového hormónu kortizolu o 25%.

Druhá skupina zaznamenala opačné výsledky. Ich hladina testosterónu sa znížila a kortizol sa zvýšil.

Menej stresu!

Stres podporuje tvorbu hormónu kortizolu, ktorý zabíja Váš testosterón. Kortizol je katabolický hormón, ktorý potláča tvorbu testosterónu a znižuje jeho tvorbu. Dôvodom je látka prengenolon, ktorá slúži ako stavebný kameň ďalších hormónov ako je progesterón, estrogén, kortizol a testosterón.

Zvýšený kortizol v tele pohlcuje prengenolon pre svoju vlastnú tvorbu a preto už nezostáva priestor pre tvorbu testosterónu.

Náš tip: Snažte sa čo najviac vyhýbať stresovým situáciám.

Jedzte viac sacharidov

V súčasnej dobe sú populárne nízko-sacharidové diéty. Jete len bielkoviny, zdravé tuky a minimum sacharidov. Tieto diéty sú zdravé a ľudí po nich začnú chudnúť.

Sacharidy podporujú tvorbu testosterónu

Pokiaľ ale Váš testosterón nechcete pridusit na minimum, sacharidov sa nebojte. Ba naopak. Pre tvorbu testosterónu sú nevyhnutné. Pozrime sa na pár štúdií, ktoré tento fakt potvrdzujú:

 • V prvej štúdii výskumníci rozdelili subjekty do dvoch skupín. Jedna skupina jedla stravu bohatú na sacharidy s menším počtom bielkovín. Druhej skupine bola podávaná diéta bohatá na bielkoviny s menším počtom sacharidov. Príjem tukov bol v oboch skupinách rovnaký. Po 10 dňoch skupina s vyšším príjmom sacharidov mala o 36% vyššiu hladinu voľného testosterónu a nižšiu hladinu stresového hormónu kortizolu s porovnaním s druhou skupinou.
 • Iná štúdia sledovala 2 skupiny mužov, ktorí podstúpili intenzívny tréning po dobu 3 dní. Rozdiel bol v ich príjmu sacharidov. Jedna skupina dostávala 60% kalórií zo sacharidov a druhá skupina 30%. Po skončení 3 dňového intenzívneho tréningu bola zmeraná hladina voľného testosterónu a kortizolu. Muži s vyšším príjmom sacharidov mali viac testosterónu a menej kortizolu ako druhá testovaná skupina.

Čo nám z toho vyplýva? Ak cvičíte, je dobré v deň tréningu zaradiť väčšie množstvo sacharidov.

Pre Váš testosterón je najlepšie konzumovať sacharidy zo škrobovej zeleniny. Najlepším príkladom sú zemiaky, ktoré sa dajú pripraviť na mnoho chutných spôsobov.

Nebojte sa tukov

Zabudnite na staré poučky, že všetky tuky sú nezdravé, spôsobujú obezitu a srdcové choroby. Nové vedecké výskumy nám dokazujú, že ak jete pravidelne tie správne tuky, sú dokonca zdraviu prospešné. Pre mužov je toto zistenie dobrá správa, pretože konzumácia zdravého tuku je jedna z najdôležitejších vecí, ako doplniť hladinu testosterónu.

Ak chcete využiť najväčší benefit pri konzumácii tukov s vplyvom na Váš testosterón, musíte sa zamerať na celkový obsah tukov, ktorý prijmete v strave. Toto číslo by malo byť dostatočne vysoké (určite vyššia, než si myslíte), ale samozrejme všetko má svoje limity, ktoré by ste nemali prekračovať.

Poďme si prebrať pár vedeckých štúdií na túto tému:

 • V jednej štúdii vedci testovali vplyv niekoľkých nutričných faktov na pred-tréningovú hladinu testosterónu u zdravých mužov. Po analýze výsledkov zistili, že diéta bohatá na nasýtené a mono-nenasýtené mastné kyseliny značne zvýšila hladinu testosterónu.
 • Naopak diéta bohatá na bielkoviny alebo polo-nasýtené tuky spôsobila výrazné zníženie hladiny testosterónu. V tejto ďalšej štúdii bolo tiež potvrdené, že diéta bohatšia na tuky zaznamenala nárast hladiny testosterónu.
 • Podľa niekoľkých štúdií je dokázané, že ak je váš kalorický prísun z tukov vyššií (40% vs. 20% z celkového kalorického príjmu), budete mať tiež vyššiu hladinu testosterónu.
 • Vedci v inej štúdii skúmali dva elitné hokejové tímy. Každému tímu naordinovali iný typ diéty. Jeden tím mal stravu zloženú zo 40% tukov a 45% sacharidov a druhý tím zjedol 30% tukov a 55% sacharidov (pomer bielkovín bol v oboch skupinách rovnaký.) Počas i po skončení štúdie bolo zistené, že skupina s vyšším obsahom tuku v strave mala tiež vyššiu hladinu voľného testosterónu.

Ako je jasné z príkladov vyššie, pre zvýšenie testosterónu jedzte viac nasýtených a mono-nenasýtených kyselín a držte sa ďalej od polo-nasýtených tukov.

Zlatá stredná cesta je držať svoj denný príjem tukov okolo 35% - 40%. Zvyšok doplníte najmä proteínom a správnymi sacharidy.

A určite sa nemusíte báť toho, že by Vám nasýtené tuky priniesli nebezpečenstvo srdcových chorôb alebo mŕtvice. Tento mýtus je vďaka modernej vede už niekoľkokrát vyvrátený (lepšie povedané neexistuje žiadny reálny dôkaz týchto tvrdení).

Pite dostatok vody

Pri nízkom príjme tekutín začína Vaše telo spomaľovať aktivitu endokrinného systému a tým aj tvorbu testosterónu. Skutočnosťou je, že takmer všetci trpíme dehydratáciou, a to aj keď máme takmer stály prístup k pitnej vode.

Pitvý režim je dôležitý pre tvorbu testosterónu

Balená čistá voda je lacná a väčšina z nás môže bez rizika piť aj vodu z kohútika (záleží, kde presne žijete).

Cholesterol ako stavebný kameň testosterónu

Vyzerá to tak, že existuje priame prepojenie medzi hladinou cholesterolu a hladinou testosterónu v tele .

Priemerný muž dokáže syntetizovať okolo 1-1,5 g cholesterolu za deň, zatiaľ čo v jeho tele je ďalších cca 35 gramov v bunkovej membráne. Čím viac prijímate cholesterolu z Vašej stravy, tým menej musí telo túto látku syntetizovať v pečeni, črevách a nadobličkách.

Dôležitým faktom je, že všetky steroidné hormóny sú tvorené z cholesterolu a aj keď ho Vaše telo dokáže vytvoriť samo, jeho zvýšený príjem má pozitívny vplyv na hladinu testosterónu v tele.

Náš tip: siahnite po zdravom zdroji cholesterolu (napr. vajcia, ryby, olivový olej).

Probiotiká

Probiotiká sú živé organizmy, ktoré priaznivo ovplyvňujú Vašej črevnú mikroflóru.

Tieto priateľské baktérie sa vyskytujú v mnohých fermentovaných potravinách, ako sú jogurt, kefír, acidofilné mlieko, kórejské jedlo kimchi a kyslá kapusta. Probiotiká majú pre ľudský organizmus mnoho prospešných vlastností. Medzi tie najzásadnejšie patrí podpora metabolizmu, imunity, hojenie a zabraňovanie tvorbe toxických látok v tele.

Ako ale probiotiká súvisia s testosterónom?

Po prvé sú zdravé črevá úzko spojené s produkciou testosterónu. Ľudia so slabou črevnou mikroflórou majú väčší sklon trpieť nedostatkom vitamínov a minerálov a tým aj nízkou hladinou testosterónu.

Poslednej štúdie ukazujú priamy vzťah medzi užívaním probiotík a nárastom hladiny testosterónu. Uveďme si napríklad štúdiu na krysách z roku 2014, kde boli použité probiotiká bežne sa vyskytujúce v jogurte. Po skončení štúdie bolo namerané zvýšenie niekoľko dôležitých faktorov úzko spätým so zdravím reprodukčnom systémom.

U samcov potkanov bolo namerané:

 • zvýšenie hladiny testosterónu
 • zväčšenie semenníkov
 • zvýšenie sociálnej dominancie
 • zlepšenie počtu a pohyblivosti spermií.

Náš tip: Ak to teda myslíte s optimalizáciou testosterónu vážne, určite zaraďte do svojho jedálnička fermentované potraviny.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie probiotiká

Cvičte viac silovo

Ak chodíte do posilňovne, sústreďte sa na ťažké cviky. Cvičte drepy, mŕtve ťahy, bench-press a tlak s veľkou činkou. Veľké cviky nútia pracovať celé vaše telo a tým produkujete aj viac testosterónu. Vašim cieľom by mala byť skôr väčšia váha s nižším počtom opakovaní. Ak budete silnejší, budete mať aj viac testosterónu.

Studená sprcha

Testosterón je produkovaný v mužských semenníkoch, ktoré by nemali byť vystavované teplému prostredia (preto sú tiež umiestnené mimo mužského tela).

Ak teda chcete zvýšiť svoj testosterón a tiež ušetriť za teplú vodu, začnite sa sprchovať v studenej vode. Podobný trik využívali už ruskí vzpierači, ktorí si vždy svoju "pýchu" chladili ľadom, aby boli schopní pri súťaži mať viac testosterónu a tým viac sily.

Studená sprcha a vplyv na testosterón

Nemusíte však na to ísť tak drasticky. Stačí si každé ráno a večer dať studenú sprchu. Okrem zvýšenia testosterónu má ľadová sprcha množstvo ďalších výhod pre Vaše telo a imunitu.

Zázvor

Je ostré korenie, ktoré je v namletej forme dostupné takmer v každom obchode. Prášok si môžete jednoducho namixovať vo vode alebo pridať do čaju. Jedná sa o rýchly a lacný prostriedok ako zvýšiť hladinu testosterónu.

Už niekoľko štúdií na zvieratách dokazuje, že zázvor dokáže zvýšiť testosterón takmer u všetkých samcov z ríše zvierat.

V jednej štúdii 75 ženatých mužov vo veku 19 - 45 rokov konzumovalo zázvor každý deň (bohužiaľ nie je uvedené, o akú veľkú dávku sa jednalo). A aké boli výsledky?

 • Po 3 mesiacoch pravidelného užívania sa hladina testosterónu zvýšila o 17,7%
 • Hladina luteinizačného hormónu (hormón podporujúci produkciu testosterónu) sa zvýšila o 43%
 • V krvi všetkých testovaných sa znížil výskyt voľného toxického radikálu (malondialdehydu)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

06/01/2020 10:01
Miro

Zdravim vas uz dlhsi cas mam problem s nizkou hladinou volneho testosteronu a neviem si s tym pomoct.... Ak by ste mi mohli poradit ako ho zvysit ci uz nejakym liekom na predpis ...Mam aj hormonalne testy mozem poslat..Dakujem

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Prostadyne (Forte, Extra Forte) na zlepšenie prostaty – recenzia, skúsenosti, cena, kde kúpiťProstadyne (Forte, Extra Forte) na zlepšenie prostaty – recenzia, skúsenosti, cena, kde kúpiť

V tejto recenzii vám prezradíme všetky dôležité informácie o výživovom doplnku na podporu zdravia prostaty, Prostadyne.

Proerecta Long tabletky na potenciu – recenzia, účinky, cena, skúsenostiProerecta Long tabletky na potenciu – recenzia, účinky, cena, skúsenosti

Pokiaľ sa problém s erektilnou dysfunkciou objavuje častejšie ako je normálne, mali by ste ho začať riešiť čím skôr, napr. užívaním špeciálnych výživových doplnkov. Jedným z nich je aj...

Proerecta shot – recenzia, skúsenosti, cena. Ako funguje?Proerecta shot – recenzia, skúsenosti, cena. Ako funguje?

Máte strach z toho, že vašu novú partnerku sklamete hneď prvýkrát? Vyskúšajte tekutú formu sexuálneho stimulátora, ktorý nesie názov Proerecta Shot.