Preventívne samovyšetrenie prostaty? Skúsenosti radia lekára s ultrazvukom

Prostata je jeden z reprodukčných orgánov v tele muža. Je veľká približne ako orech a nachádza sa okolo močovej trubice, ktorá je umiestnená pod močovým mechúrom. Nazýva sa aj predstojná žľaza alebo predstojnica.

Problémy s prostatou - rozhovor s lekárom

Keď sa prostata zväčší, nastávajú nepríjemné problémy nielen s močením. V článku sa dozviete viac o jednotlivých problémoch i o tom, ako ich riešiť.

Tipy na prípravky na správnu činnosť prostaty

Funkcia prostaty

Prostata má za úlohu produkovať tekutinu, ktorá je potrebná pre výživu a prenos semena. Túto tekutinu tvoria spermie produkované v semenníkoch, ktoré cez semenovody prechádzajú do hornej časti prostaty. Tekutina sa odvádza z tela prostredníctvom ejakulácie cez močovú trubicu a z nej cez penis von z tela. Prostata tým, že tekutine dodá potrebné látky, vytvára zásadité prostredie a zvyšuje tak životaschopnosť spermií. Dodá im energiu a zvyšuje ich pohyblivosť. Prostata tiež bráni močeniu počas ejakulácie. 

Rýchle fakty o prostate

 • Zvlhčuje močovú rúru,
 • produkuje látky, ktoré skvalitňujú spermie,
 • zabraňuje odtoku moču počas ejakulácie,
 • spermiám dodáva energiu,
 • zabezpečuje vhodné prostredie pre život spermií,
 • zvyšuje pohyblivosť spermií.

Problémy s prostatou

Hoci sa mnoho mužov bráni návštevy urológa zubami nechtami, nemali by ste podceňovať pravidelné urologické prehliadky, hlavne pred 50-tkou. Vyšetrenie môže včas odhaliť problém nazývaný aj prostatitída alebo zväčšenie prostaty.

Návšteva urológa

Prostatitída

Zápalové ochorenie, ktoré sa vyskytuje prevažne u mužov, ktorí ešte nedovŕšili 50 rokov, sa nazýva prostatitída. Ide o zápal a podráždenie prostaty. Najčastejšie je vyvolaná baktériami, ktoré spôsobujú infekcie a ochorenie.

Príznaky:

 • bolesti pri močení,
 • nutkavý pocit na močenie,
 • horúčka,
 • únava.

Vyšetrenie a liečba

Lekár odoberie vzorku moču a v nej pod mikroskopom odhalí mikroorganizmy. Liečba pozostáva v podaní antibiotík, ktoré baktérie zabijú. V prípade, ak neobjaví baktérie, je potrebné hľadať ďalšie dôvody problému. Môže ísť aj obličkové kamene alebo v tom horšom prípade o rakovinu. Ak sa však nepotvrdí ani jedna z možných príčin, môže ísť o nebakteriálnu prostatitídu. Vo všetkých prípadoch môže lekár navrhnúť diétu alebo teplé kúpele či lieky.

Zväčšená prostata

Prirodzený proces starnutia v sebe nesie aj mnohé možné riziká ochorenia. Jedným z nich aj zväčšenie prostaty, ktoré sa odborne nazýva benígna hyperplázia prostaty (BHP). Týmto ochorením trpí približne jedna tretina populácie. Prostata rastie s pribúdajúcim vekom a po 50-tke začne tlačiť na močovú trubicu. To je dôvod, prečo nastáva nekontrolovateľný únik moču. V podstate nejde o závažné ochorenie, ale ako každé ochorenie, aj toto môže viesť k vážnym problémom, napr. k infekcii močových ciest, k poškodeniu obličiek či dokonca k rakovine.

Zväčšená prostata

Príznaky:

 • časté močenie aj počas spánku,
 • problém so začatím močenia,
 • malé množstvo moču a slabý prúd moču,
 • nutkavý pocit na močenie, hoci ste práve domočili,
 • krv v moči.

Liečba

Zväčšená prostata sa lieči nasadením hormonálnej liečby prostredníctvom liekov, úpravy diéty a celkovou zmenou životného štýlu. V prípade, ak prejavy zväčšenia prostaty nie sú také vážne, že vás obťažujú a výsledky vyšetrenia sú v norme, môžete si zvoliť liečbu bez liekov a to prostredníctvom sledovania. V tomto prípade je však dôležité dodržiavať pravidelné kontroly u svojho lekára. Ak prostata nadobudne rozmery, ktoré ohrozujú život pacienta, lekár pravdepodobne navrhne chirurgický zákrok, počas ktorého sa odoberie kus prostaty. Avšak existuje niekoľko spôsobov, ako odstrániť časť z prostaty aj nechirurgicky. Ide o zákroky, pri ktorých pacient nemusí byť hospitalizovaný. Cez močovú trubicu sa zavedú skúmavky, ktoré dodávajú prostate teplo a tým ju zmenšujú.

Rakovina prostaty

Ročne sa na území Slovenska diagnostikuje okolo 1 500 prípadov rakoviny prostaty. Zväčšenie prostaty nemusí hneď signalizovať rakovinu, hoci prvotné príznaky sú rovnaké.

Problém so zväčšenou prostatou

Rizikové faktory vzniku rakoviny prostaty

 • Vek – po 50-tke sa s pribúdajúcim vekom riziko vzniku tejto zákernej choroby zvyšuje.
 • Genetika – ak sa v rodine pacienta už niekedy objavila rakovina prostaty, je 2-3x pravdepodobnejšie riziko výskytu.
 • Konzumácia nezdravého jedla – hlavne veľkého množstva jedla s obsahom živočísnych tukov.
 • Obezita – a s ňou aj zvýšený cholesterol, ktorý zhoršuje prietok krvi a upchávanie ciev.

Liečba

Závisí od štádiá rakoviny. Ak sa rakovina vyskytla len v prostate, uskutoční sa radikálna prostatektómia. Je to chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni celá predstojná žľaza. Zákrok sa vykonáva laparoskopicky alebo chirurgicky v lokálnej či v úplnej anestéze. Ďalšou možnosťou je rádioaktívne žiarenie, ktoré sa kombinuje s hormonálnou liečbou. Dnes sa už praktizuje aj alternatívna liečba tzv. brachyterapia. Ide o implantovanie rádioaktívnych zŕn do prostaty, aby poškodili DNA rakovinových buniek. Tento novodobý spôsob umožňuje použiť vyššie žiarenie priamo na postihnutom mieste. Jednou z možností je aj liečba prostredníctvom implantátových injekcií – cez tenkú ihlu sa pod kožu podá implantát s liečivom, z ktoré sa rovnomerne vyplavuje liečivá látka, ktorá znižuje hladinu androgénu. Aplikuje sa každých 12 týždňov.

Ak ste sa už konečne odhodlali navštíviť urológa, nebuďte v panike. Priebeh bude pravdepodobne rovnaký ako u každého iného lekára. Lekár sa s vami najprv porozpráva o tom čo vás trápi a následne prejde k vyšetrovaniu. Pred tým, ako ho navštívite, budete pravdepodobne potrebovať výmenný lístok od svojho obvodného lekára. Pred vyšetrením sa radšej nevymočte, aby vám na vyšetrení mohli zobrať vzorku moču a otestovať ju.

Vyšetrenie prostaty

Vyšetrenie prostaty

Existuje viacero možností vyšetrenia prostaty. Najčastejším a prvým testovaním je rektálny dotyk. Lekár prostredníctvom rukavíc a gélu vloží prst do konečníka a nahmatá prostatu. Podľa veľkosti prostaty zhodnotí, či ide o jej zväčšenie alebo nie. Medzi ďalšie vyšetrovacie testy patrí:

 • Krvný test  ďalším postupom je odobratie krvnej vzorky, v ktorej najväčšiu úlohu zohráva prostatiský špecifický antigén (PSA). Jeho vysoká hladina môže naznačovať rakovinu.
 • Rádiografické obrazy  vykonáva sa intravenózny pyelogram (obraz močového ústrojenstva) prostredníctvom röntgenového snímku alebo ultrazvuku. Pri röntgene sa do žily zavedie kontrastné farbivo, ktoré sa dostane do moču a umožní urobiť snímok.
 • Urometria  test, pri ktorom sa vykonáva močenie v špeciálnych miestnostiach, kde sa merajú špecifické vlastnosti moču ako sú rýchlosť, prúd moču a pod.
 • Cystoskopia  tenká trubica so šošovkou nazývaná cystoskop sa zavedie do močového mechúra cez močovú trubicu.
 • Biopsia prostaty  vyšetrenie, pri ktorom sa prostredníctvom ihly odoberú vzorky z prostaty.

Prostatický špecifický antigén

Enzým, ktorý sa nachádza v krvi a je produkovaný len v prostate, sa nazýva prostatický špecifický antigén. Je dôležitý pri skvalitňovaní semennej tekutiny. Jeho vysoká hladina však môže znamenať nielen zväčšenú prostatu, ale aj rakovinu prostaty. Zisťuje sa spomínaným krvným testom. Normálna hladina toto antigénu sa v priebehu starnutia mení. 

 • Pod 59 rokov = PSA pod 1,75 ng/ml,
 • od 60 do 69 rokov = PSA pod 2,25 ng/ml,
 • nad 70 rokov = PSA pod 3,25 ng/ml.

Tipy na prípravky na správnu činnosť prostaty

Biopsia prostaty

Ak sa vášmu vyšetrujúcemu lekárovi nepáči váš krvný test či digitálne rektálne vyšetrenie, pravdepodobne vám odporučí biopsiou prostaty. Je to vyšetrenie, ktoré sa prevažne robí mužom po 50tke na potvrdenie alebo vylúčenie histologických zmien prostaty. Muži sa pri tejto myšlienke často klepú od strachu, ale pri biopsii ide len o krátke nepohodlie. Celý zákrok trvá približne 10 minút a z chirurgického hľadiska nejde o náročný zákrok, avšak môže zo sebou prinášať aj komplikácie, ktoré nastávajú zväčša až po nej.

Muž s tabletom so zobrazeným močovým systémom

Priebeh biopsie

Pred vyšetrením sa pacientovi počas noci zavádza do konečníka čapík, ktorý zabezpečí vyprázdnenie konečníka. Vyprázdnenie konečníka sa môže podporiť nielen čapíkom, ale aj preháňajúcimi prípravkami (šaratica, preháňadlo). Keďže sa biopsia uskutočňuje bez anestézy, pacientovi sa podajú lieky na upokojenie. Princíp spočíva v zavedení ihly do prostaty cez stenu konečníka, kde sa pod dohľadom sondy odoberie niekoľko vzoriek (6-12) z rozličných miest prostaty. Odobraté tkanivo sa odošle na histológiu, kde sa zistí, či ide o rakovinu.

Nevýhody biopsie

Zákrok nie je príjemný a môže byť sprevádzaný bolesťami. Počas zákroku sa prostata môže podráždiť a po vyšetrení môžu nastať problémy, napr. zhoršený odtok moču, krv v moči, krv v stolici, krv v spermiách. Hoci vyšetrenie sa uskutočňuje za prísne sterilných podmienok, môže nastať aj prípad vzniku infekcie prostaty, čo spôsobuje bolesť a horúčku. Všetky tieto nepríjemnosti spojené s biopsiou sa však časom postupne vytratia. Úplné ustúpenie týchto prejavov trvá približne 3 týždne. Medzi nevýhody patrí aj možnosť opätovného uskutočnenia biopsie. Deje sa to vtedy, keď vzorky neboli odobraté z rakovinových častí prostaty.

Výhody biopsie

Keďže zväčšená prostata a zvýšená hladina antigénu PSA nemusia hneď znamenať rakovinu, je biopsia prostaty zaručenou metódou, ako odhaliť rakovinu.

Skúsenosti s biopsiou prostaty

Muži, ktorí podstúpili tento nepríjemný zákrok, hovoria o svojich skúsenostiach na rozličných fórach. Na internete nájdete aj diskusie ohľadom prostaty, kde vám na vašu otázku odpovedá lekár s bohatými skúsenosťami biopsie. Neváhajte a položte mu otázku, ktorá vás zaujíma.

Biopsia odhalila karcinóm prostaty?

Ak sa pri biopsii odhalí rakovina, pacient dostane Gleasonovo skóre. Je to prognostické skóre, ktorým sa klasifikuje agresivita rakoviny prostaty. Stupnica klasifikácie sa pohybuje od 1 do 5 a čím vyššie skóre, tým je rakovina zákernejšia a môže sa rýchlo zhoršovať a rozširovať. Väčšina rakovín má stupeň 3.

Rakovina prostaty

Gleasonovo skóre

Rakovina prostaty je tvorená nádormi s rakovinovými bunkami, ktoré majú rôzne stupne. To je dôvod, prečo sú pacientovi pridelené dve hodnoty Gleasonovho skóre, ktoré sa sčítajú. Prvým číslom je stupeň, ktorý tvorí väčšina rakovinových buniek, a druhým je stupeň pre nasledujúcu najväčšiu oblasť týchto buniek.

Príklad:

Ak je skóre napríklad 3 + 4 = 7, potom číslo 3 predstavuje stupeň rakoviny pre najväčšiu časť buniek a stupeň 4 druhú najväčšiu časť buniek. Toto je celkové Gleasonovo skóre. Najčastejšie skóre je od 6 do 10.

 • Skóre 6 znamená, že ide o rakovinové bunky, ktoré sa javia ako zdravé bunky. Znamená to, že rakovina sa bude pravdepodobne šíriť pomaly.
 • Skóre 7 predstavuje stredné riziko agresivity. Pri tomto skóre je podstatná primárna hodnota, teda najväčšia časť nádoru (prvé číslo v príklade). Ak ide o stupeň 3, prognózy sú pomerne dobré.
 • Skóre 8 opisuje vyšší stupeň rakoviny. Tá sa zrejme bude šíriť rýchlo. Takým skóre sú označované diferencované alebo vysoké rakoviny.

Je skóre Gleason dôležité?

Určite áno, pretože predpovedá to, ako sa bude rakovina prostaty správať. Avšak na diagnostikovanie stupňa rakoviny prostaty sú potrebné aj ďalšie faktory:

 • úroveň prostatického antigénu (PSA),
 • rektalná skúška,
 • množstvo vzoriek odobratých prostredníctvom biopsie, ktoré obsahujú rakovinu,
 • výskyt rakoviny (na jednej alebo oboch stranách prostaty),
 • rozšírenie rakoviny aj mimo prostaty.

Domáci test prostaty

Pre tých, ktorí nemajú radi lekárov, máme dobrú správu. Vyšetrenie prostaty môžete absolvovať v pohodlí svojho domova a to v absolútnom súkromí, pretože to dokážete aj sami.

Okrem rozličných testov, ako tehotenský test, test ovulácie, test menopauzy, je možné si dnes zakúpiť aj test prostaty. Ide o samodiagnostický test, ktorým sa zo vzorky krvi zisťuje hladina špecifického antigénu prostaty. Jeho vysoká hladina môže a nemusí značiť problémy. Takýto test stojí orientačne 10 € a jeho presnosť sa odhaduje na 88 %.

Domáci test prostaty

Návod, ako na to

Balíček s testom obsahuje: testovaciu kazetu, pipetu, dezinfekčnú handričku, tlmivý roztok, lancetu (plastovú pomôcku na spôsobenie ranky).

 • Pripravte si stopky a dôkladne si umyte ruky.
 • Z krabičky vyberte všetky pomôcky.
 • Vezmite lancetu a oranžový kolík zatlačte dovnútra tak, aby ste počuli cvaknutie, tým nastane aktivácia a následne otočením oranžového kolíka vpravo alebo vľavo odstráňte kolík.
 • Vydezinfikujte si bruško ukazováka prostredníctvom dezinfekčnej handričky.
 • Po vyčistení priložte lancetu (už bez oranžového kolíka) k ukazováku a stlačte spúšťacie tlačidlo. To uvoľní hrot ihly a poraní ukazovák. Ihla sa automaticky vráti späť do lancety. Nemajte obavy, nie je to bolestivé.
 • Premasírujte si bruško ukazováka tak, aby ste získali dostatok krvi. Pipetou ju odoberte.
 • Vzorku krvi nakvapkajte do testovacej kazety, presnejšie do menšieho okrúhleho okienka a počkajte, pokým sa krv vstrebe.
 • Do toho istého okienka nakvapkajte na krv 4-5 kvapiek tlmivého roztoku.
 • Spustite stopky z odpočítavaním 10 minút a test vyhodnoťte až po ich uplynutí. Nie skôr a ani nie neskôr ako 15 minút.
 • Pri vyhodnotení testu vám pomôže návod pribalený v krabičke.

Vyhodnotenie

Test sa považuje vždy za pozitívny, dôležité však je, aká hladina prostatického antigénu PSA sa nachádza v krvi. Ak na návštevu k urológovi ani nepomyslíte, testovať aspoň týmto spôsobom by ste sa po 50-tke mali aspoň raz ročne.

 Výhody testu

 • rýchle vyhodnotenie,
 • 88% spoľahlivosť výsledku,
 • absolútne súkromie v pohodlí domova,
 • predaj bez lekárskeho predpisu,
 • výsledok už do 10 minút.

Odporučenie

Pre dosiahnutie čo najpresnejšieho výsledku odporúčame vykonávať test v ranných hodinách, kedy je hodnota antigénu PSA najspoľahlivejšia.

Diéta na zväčšenú prostatu

Pri vyšetrení prostaty u lekára sa môže zistiť, že nemáte žiadnu vážnu chorobu, len o niečo zväčšenú prostatu. V tomto prípade vám lekár navrhne úpravu jedálnička, ktorý vám naozaj môže pomôcť. Ide o stravu bohatú na vitamíny a minerály, ktoré sú schopné udržiavať vašu prostatu zdravú.

Potraviny vhodné počas diéty kvôli zväčšenej prostate - semienka a vlašské orechy

Do jedálnička by ste mali zaradiť

 • Zinok  ktorý je jeden z najdôležitejších minerálov pre udržiavanie si zdravej prostaty. Mali by ste zinok konzumovať hlavne prostredníctvom jedla, pretože takto prijatý zinok je oveľa ľahšie absorbovaný ako zinkové doplnky. Nachádza sa v sezamových a tekvicových semienkach, vo fazuli, v mandliach.
 • Omega-3 mastné kyseliny  teda zdravé tuky, chránia nielen vašu prostatu, ale aj srdce, nervovú sústavu, mentálne zdravie, pečeň a celkovú imunitu a zdravie človeka. Podporujú plodnosť a spermatogenézu (proces dozrievania spermií). Telo si ich nie je schopné vybudovať, preto je dôležité prijímať ich vo forme potravy  losos, tuniak, slede, ustrice, vlašské orechy, ľanové semienka, chia semienka, repkový olej, fazuľa, sója. 
 • Vitamín C  zohráva dôležitú úlohu aj v boji proti zväčšenej prostate. Je prevenciou proti rakovine, podporuje imunitu, udržuje pružnosť kože, podporuje rýchlosť hojenia rán, zabraňuje ochoreniu srdca, zlepšuje náladu. Veľké množstvo vitamínu C obsahuje najmä zelenina, napr. paprika. Zjedením jednej papriky denne dodáte telu 200-percentný príjem vitamínu C. Ďalšie potraviny, kde sa nachádza vitamín C, sú brokolica, karfiol, ružičkový kel. 
 • Lykopén  látka, ktorá dodáva rastlinám červenú farbu. Podľa prebiehajúcich výskumoch sa javí ako vysoko prospešný pri znížení rizika vzniku rakoviny prostaty, ale aj jej spomalení. Má schopnosť znižovať hladinu špecifického antigénu prostaty. Nachádza sa v paradajkách, v červenej paprike, v melóne, v marhuliach, v ružovom grapefruite, v papáji. 
 • Beta-sitosterol  rastlinný sterol, ktorý podľa skúseností mužov s problémami prostaty tvrdia, že zlepšuje priebeh močenia a podporuje úplné vymočenie sa (tlmí pocit neustáleho chodenia močiť). Potraviny, v ktorých sa nachádza, sú avokádo, pšeničné klíčky, sója, tekvicové semienka. 
 • Sójové izoflavóny  taktiež znižujú riziko rastu prostaty, ako aj zmenšujú prostatu a rakovinové bunky. Pomáhajú odstraňovať nepríjemnosti spojené s dolnými močovými cestami. Nájdete ich v produktoch zo sóje ako tofu, sójové mlieko, sójové bôby, sójový jogurt. 
 • Polyfenoly  pôsobia ako prevencia proti vzniku nádorov, ich šíreniu a zhoršovaniu sa. Nachádzajú sa v zelenom čaji, ktorý sa pri problémoch s prostatou odporúča piť až 5 šálok denne. 
 • Selén  stopový prvok, ktorý vďaka dôležitým antioxidančným účinkom spomaľuje proces starnutia, chráni telo pred vznikom voľných radikálov a žiarením. Používa sa pri liečbe mnohých ochorení ako je chronický únavový syndróm, pri liečbe symptómov menopauzy, pri reumatických bolestiach, liečbe pečene a prostaty. Nájdete ho v cesnaku, v cibuli, v hríboch, v pšeničných klíčkoch, v hydine.

Potraviny, ktoré škodia vašej prostate

Počas diéty nestačí len pridať do jedálnička spomenuté potraviny, ale aj vylúčiť škodlivé jedlá, ktoré zhoršujú stav vašej prostaty. Preto by ste sa určite mali vyhnúť týmto jedlám a potravinám:

 • Fast foody  nejde len o nezdravé hamburgery alebo kebaby, ale do tejto kategórie sa zaraďujú všetky polotovary, instantné a konzervované potraviny, ktoré obsahujú veľa soli, éčiek, tukov a umelých sladidiel.
 • Hovädzie, baranie a bravčové mäso  tieto druhy mäsa sú síce veľmi chutné a šťavnaté a sú aj zdrojom minerálov a vitamínov, ale je to mäso, ktoré obsahuje veľké množstvo nezdravého živočíšneho tuku. Ten nie je prospešný pre zdravie prostaty a zdravie vôbec. Preto aj keď ho z jedálnička nevylúčite úplne, aspoň obmedzte jeho konzumáciu.
 • Slané jedlá  sol je síce potrebná pre tvorbu jódu v štítnej žľaze, ale v nadmernom množstve telu škodí, pretože podporuje upchávanie ciev a vedie k ochoreniam tráviaceho traktu. Priveľa soli sa dostáva do močového mechúra, kde môže narušiť močovú mikroflóru a spôsobiť zápaly.
 • Rafinovaný biely cukor  cukor sa vo všeobecnosti označuje aj ako tichý zabijak. Hovorí sa o ňom ako o jednej z najsmrteľnejších látok, pretože jeho konzumácia nebolí, ale spôsobuje zníženie imunity, oslabuje zrak, urýchľuje starnutie, prispieva k obezite, zubným kazom, vysokému krvnému tlaku, Parkinsonovej chorobe, rôznym pohlavným mykózam a hormonálnym nerovnováham, vytvára vhodné prostredie pre vznik rakovín a nádorov
 • Biela múka  obsahuje homocysteín, aminokyselinu, ktorá pri nedostatku vitamínov B spôsobuje zvyšovanie zlého cholesterolu, teda upchávanie ciev a zápaly v žilách. Tento proces je pomalý, trvá aj niekoľko rokov a navyše nebolí. Cholesterol sa zisťuje len odobratím vzorky krvi. Zvyšovaním cholesterolu ohrozujete vaše srdce a cievy, a teda aj prietok krvi v genitáliách. Znižuje plodnosť, potenciou a ohrozuje prostatu. Preto sa odporúča nahradiť bielu múku celozrnnou, ktorá obsahuje vitamíny ako je napr. B9 potrebný pre premenu homocysteínu na neškodnú aminokyselinu.
 • Alkohol  má negatívny dopad na všetky mužské reprodukčné systémy. Zhoršuje produkciu sekrétu v prostate, kvalitu a rýchlosť spermií. Hoci tehotné ženy sa vyhýbajú alkoholu, spermie nasiaknuté alkoholom zhoršujú vývin plodu počas tehotenstva a aj po narodení. Okrem toho, že alkohol obsahuje množstvo toxínov pre telo, je močopudný, čím tlačí na mechúr čo vyvoláva častejšie močenie a tak zhoršuje zdravie prostaty.

Tabletky pre zdravú prostatu

Zdravá prostata

Udržanie zdravej prostaty nie je jednoduché a neexistuje zaručený postup, ako do konca života predchádzať jej ochoreniu. Ponúkame však zopár alternatívnych tipov, ako možno predchádzať problémom s prostatou a znížiť tak riziko vzniku jej patologických zmien.

Tipy, ako udržať zdravie prostaty

 • Vyhýbajte sa nadmernému pitiu alkoholu,
 • obmedzte fajčenie alebo úplne prestaňte fajčiť,
 • jedzte potraviny bohaté na zinok, omega-3 mastné kyseliny, sójové izoflavóny,
 • obmedzte potravu s umelými prísadami,
 • nekonzumujte cukor, slané a tučné jedlá,
 • športujte a snažte sa predísť obezite, ktorá tiež prispieva k vzniku problémov s prostatou,
 • prijímajte vitamíny a minerály predovšetkým zo stravy,
 • konzumujte kvalitné doplnky pre zdravú prostatu,
 • pravidelne vykonávajte lekárske prehliadky u urológa.

Tipy na prípravky na správnu činnosť prostaty

Zobraziť produkty v kategórií:Tagy: Prostata

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o bradu – ako zahustiť bradu? Pomôžu pomôcky na bradu ako balzam, olej, kefaStarostlivosť o bradu – ako zahustiť bradu? Pomôžu pomôcky na bradu ako balzam, olej, kefa

Nechať si narásť bradu nie je až také zložité, no tým sa starostlivosť o ňu ešte len začína. Olej, balzam, šampón, kefa – prípravkov a pomôcok na bradu už nájdete neúrekom. Ako sa v nich...

Virde Erefit – recenzia, skúsenosti s doplnkom stravy na posilnenie sexuálnej funkcieVirde Erefit – recenzia, skúsenosti s doplnkom stravy na posilnenie sexuálnej funkcie

Problém s erekciou je citlivá téma, ktorá, podľa väčšiny mužov, odoberá z mužnosti. Nevešajte hneď hlavu. Vyskúšajte výživový doplnok na podporu sexuality Virde Erefit.

Clavin Platinum – podrobná recenzia. Tabletky na erekciu a alkohol, zloženie, účinky, cenaClavin Platinum – podrobná recenzia. Tabletky na erekciu a alkohol, zloženie, účinky, cena

Tabletky na rýchlu a spoľahlivú erekciu Clavin pravdepodobne poznajú všetci. Už od roku 2007 sa predávajú aj na Slovensku. Zblízka sme sa pozreli na tabletky Clavin Platinum. Povieme...