Najlepšie srvátkové proteíny na rast svalov aj chudnutie

Proteíny (bielkoviny) patria k základným živinám, ktoré dodávajú telu energiu a zabezpečujú jeho správne fungovanie.

Srvátkový proteín na chudnutie

Skladajú sa z aminokyselín, navzájom pospájaných peptidovými väzbami. Aminokyseliny predstavujú prvotný zdroj dusíka v tele, pričom pozitívna dusíková bilancia je, okrem iného, základom pre rast svalovej hmoty a regeneráciu.

Srvátkový proteín patrí medzi obľúbené výživové doplnky. Prvým dôvodom je, že ide o výborný zdroj bielkovín, tým druhým, že má preukázateľne rýchle absorpčné schopnosti. Vysoké nutričné hodnoty v kombinácii rôznych zdravotných benefitov sú jasným ukazovateľom toho, že aj niektoré doplnky stravy majú dôležité miesto v oblasti zdravia.

Srvátkové proteíny od renomovaných výrobcov zoženiete v eshope s doplnkami pre športovcov  protein.sk!

Aké druhy proteínov rozlišujeme?

Práškové proteínyproteínové tyčinky môžu mať rozmanité zloženie, kvalitu, ako aj cenu. Ponúkame vám stručný prehľad jednotlivých proteínov:

 • Srvátkový proteín – podľa mnohých vďaka jeho vlastnostiam prevyšuje iné druhy proteínov. Viac sa o ňom dočítate nižšie.
 • Kazeínový proteín – je proteínom pomalého trávenia, a preto sa často užíva i pred spaním. Zabraňuje „rozpadu svalov“ v dôsledku dlhšieho hladovania, pretože uvoľňuje aminokyseliny postupne. Obsahuje vyšší počet laktózy, a tak nie je vhodný pre tých, ktorí majú na mliečny cukor intoleranciu.
 • Vaječný proteín – je vhodný ako „občerstvenie“ medzi hlavnými jedlami. Nie je zdrojom mlieka, a tak ho charakterizuje dobrá znášanlivosť. Jeho tráviaca rýchlosť je cca dve až štyri hodiny.
 • Sójový proteín – získava sa zo sójových bôbov a obsahuje deväť esenciálnych aminokyselín, ktoré si organizmus nedokáže vyrobiť sám. Používa sa aj pri znižovaní cholesterolu alebo krvnom tlaku. Popularitu si získal tiež u vegetariánov. Napriek jeho plusom mnohí zastávajú názor, že sóji je lepšie sa vyhnúť. Ide však o individuálnu záležitosť.
 • Hovädzí proteín – ide o izolát hovädzieho proteínu, a preto má veľmi nízky obsah cholesterolu. Živiny, ktoré by ste inak získali konzumovaním červeného mäsa tak získate bez nasýtených tukov a zlého cholesterolu. Má pomerne rýchlu vstrebateľnosť, no vnímanie jeho chuti má svojich priaznivcov i odporcov.
 • Pohánkový proteín – keďže je rastlinného pôvodu, ide o výborný zdroj aminokyselín pre vegetariánov a ľudí trpiacich intoleranciou laktózy. Obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny.
 • Konopný proteín – pôvod má v semenách rastliny Cannabis sativa, čím patrí medzi rastlinné a zároveň i tzv. kompletné proteíny. Je ľahko stráviteľný a populárny napríklad medzi vytrvalostnými športovcami. Trávi pomalšie ako srvátkový proteín.

Proteíny od výmyslu sveta!

Proteín True Whey Gym BeamMimoriadne bohatú ponuku proteínov ponúka eshop gymbeam.sk! Okrem spomínaných srvátkových whey proteínov v ňom nájdete aj špecialitky – viaczložkové, nočné, bezlepkové či proteíny pre ženy.

obľúbené značky

osvedčený eshop

množstvo pozitívnych recenzií na heureke

Zistiť viac

Čo je srvátkový proteín?

Srvátkový proteín je zmes bielkovín izolovaných zo srvátky, ktorá má podobu prášku. Srvátka vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe syrov, pri ktorých sa využíva zrážanie mlieka syridlom bez výraznej zmeny pH. Mlieko obsahuje proteín srvátku v počte 20%, ako aj proteín kazeín o hodnote 80%. Keď sa do mlieka pridá koagulant (štandardne renín), oddelí sa kazeín a srvátka.

Mliečna srvátka v pohári

Srvátka má, okrem iného, výbornú vlastnosť, že sa absorbuje rýchlejšie ako iné formy bielkovín, čo zvyšuje syntézu svalových bielkovín a zároveň tiež konečný rast svalovej hmoty. Je vhodná aj na chudnutie, čo je ďalšou jej prednosťou. Samotná srvátka síce nezníži obsah tuku, ale užívanie väčšieho množstva bielkovín ho napomáha spaľovať. Napriek tomu, že pre organizmus nie je nijak škodlivá, pokiaľ trpíte ochorením pečene alebo obličiek, bude lepšie, ak sa jej vyhnete. To, samozrejme, platí aj pre ľudí s alergiou na laktózu.

Typy srvátkového proteínu podľa výrobného procesu

V závislosti na priebehu výrobného procesu rozlišujeme srvátkový koncentrát, srvátkový izolát a srvátkový hydrolyzát.

ℹ Srvátkový koncentrát sa považuje zo všetkých za najmenej kvalitný a obsahuje i najviac sacharidov a laktózy. Jeho prednosťou je, že ho charakterizuje veľký počet rozvetvených BCAA, a preto je ide o dobrý pomer kvality a ceny. Patrí medzi najpredávanejšie proteíny, no jeho vstrebávanie začína až po cca hodine od užitia.

ℹ Srvátkový izolát môžeme ďalej rozdeliť na mikrofiltrovaný srvátkový izolát a izolát vyrobený iónovou výmenou. Oba majú v zložení viac bielkovín ako koncentrát (cca 85% – 95%), pričom „iónový“ ich obsahuje ešte o niečo viac ako mikrofiltrovaný (cca 5%). Fakt, že je ľahko stráviteľný umožňuje pomerne dobrú znášanlivosť aj u ľudí s intoleranciou na laktózu, pričom tuk ani laktóza nie sú obsiahnuté v izoláte vyrobenom iónovou výmenou. Srvátkový izolát neobsahuje cholesterol a vďaka glykomakropeptidom priaznivo vplýva aj na imunitný systém.

ℹ Srvátkový hydrolyzát patrí k najkvalitnejším proteínom. Srvátka je čiastočne predtrávená, a tým je pre organizmus rýchlejšie a lepšie využiteľná (dokonalá stráviteľnosť v priebehu niekoľkých minút). Hydrolyzát je vyrobený procesom enzymatického rozštiepenia peptidických väzieb, čím vznikajú menšie skupiny proteínových molekúl. Má vysoký obsah rozvetvených aminokyselín, bielkovín, L-glutamínu. Vhodný je i pre ľudí s neznášanlivosťou laktózy. Jeho kvalita sa však odráža na cene, ktorá je pomerne vysoká na pravidelné užívanie. Niekomu môže prekážať aj jeho horkejšia chuť.

Prečo povedať ÁNO srvátkovému proteínu?

 • je ľahko stráviteľný
 • rýchlo sa vstrebáva
 • chráni svaly
 • pomáha pri budovaní svalovej hmoty
 • podieľa sa na znižovaní času potrebného na regeneráciu
 • potláča chuť do jedla a zrýchľuje metabolizmus
 • vďaka ponuke ochutených srvátkových proteínov chutí veľmi dobre a môže sa konzumovať aj ako smoothies
 • charakterizuje ho dobrá znášanlivosť (v niektorých prípadoch i u ľudí s intoleranciou na laktózu)

Ako si vybrať najlepší srvátkový proteín na chudnutie a pribratie?

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, na aký konkrétny účel proteín potrebujete. Je to regenerácia? Chcete zlepšiť rast svalovej hmoty? Dosiahnuť chudnutie? Ovplyvňuje váš výber cena? Záleží vám na kvalite a procese tvorby srvátkového proteínu? Ste muž alebo žena? Ponúkame vám prehľad najlepších srvátkových proteínov.

✅ 100% Whey Gold Standard Optimum Nutrition

Proteín 100% Whey Gold Standard - Optimum Nutrition

je celosvetovo najpredávanejší proteín. Nechýba mu kvalita, o čom svedčí aj fakt, že niekoľkokrát získal prvenstvo v kategórii TOP proteín roka. Jeho chuť je príjemná, pričom si na ňom môžu pochutiť i ľudia s laktózovou intoleranciou. Charakterizuje ho aj vysoký obsah bielkovín a nízky počet uhľohydrátov.

Môžete ho užívať pri akomkoľvek športe, no najvhodnejší je najmä pri intenzívnych tréningoch. Pomôže i s regeneráciou svalov po náročnom dni. Nevýhodou je, že jeho účinky sa nemusia prejaviť hneď po prvých užitiach.

Zistiť viac

✅ Syntha 6 Edge – BSN

Proteín Syntha 6 Edge - BSN

patrí medzi obľúbené srvátkové proteíny, a to kvôli vysokému obsahu bielkovín, nízkemu obsahu cukru a lahodnej chuti. Napomáha pri raste svalovej hmoty, ako aj pri jej regenerácii.

Súčasťou zloženia je srvátkový koncentrát, izolát srvátkovej bielkoviny, hydrolyzovaný izolát, koncentrát mliečnej bielkoviny, micelárny kazeín, kazeinát vápenatý, slnečnicový olej, chlorid sodný, zahusťovadlá, sladidlá a príchute.

Zistiť viac

✅ 100% Whey Professional Scitec Nutrition

Scitec Nutrition 100% Whey Protein Professional

je srvátkový proteín, ktorý obsahuje 47,5% anabolických aminokyselín a 10% imunoglobínu. Vďaka nemu zároveň podporuje imunitný systém. Laktóza je síce prítomná, ale v minimálnom množstve, a tak je dobre stráviteľný.

V rámci zloženia nájdete i látky ako L-leucín, taurín, L-glutamín či zmes tráviacich enzýmov. Celkovo ide o 73% bielkovinovú zmes kvalitného ultrafiltrovaného srvátkového koncentrátu a izolátu. Jeho nevýhodou je, že súčasťou zloženia je niekoľko umelých sladidiel.

Zistiť viac

✅ Weider Protein 80 Plus

Weider Protein 80 Plus 500 g

je štvorzložkový proteín obsahujúci 83% kvalitných bielkovín. Sľubuje budovanie čistej svalovej hmoty, a to aj kvôli nízkemu počtu sacharidov a tukov. Aktívne žijúci ľudia a fyzicky vyťažení športovci by mu mali dať šancu. Je však vhodný nielen na naberanie svalov, ale aj pri diéte. Nezaťažuje žalúdok, vstrebávanie aminokyselín prebieha postupne, približne šesť hodín.

Môžete v ňom nájsť napríklad kazeín, mliečny izolát, srvátkový koncentrát, vaječný albumín, vitamín B6 či vápnik. Niekomu môže prekážať, že pení.

Zistiť viac

✅ 100% Whey Isolate Scitec

Scitec Nutrition 100 WHEY ISOLATE

má síce dobrú vstrebateľnosť, no pre dosiahnutie lepších výsledkov je potrebné jeho kombinovanie s inými prípravkami. Ide o srvátkový proteínový izolát, pozostávajúci z mikro a ultrafiltrovaného srvátkového izolátu, doplneného o rýchlo vstrebateľný srvátkový hydrolyzát.

Obsahuje 84% bielkovín, nízke množstvo tuku, laktózy a uhľohydrátov. Užívať ho sa odporúča aj pri diéte. Stretnete sa s odlišnými názormi na jeho chuť.

Zistiť viac

Užívanie proteínov si vyžaduje správne dávkovanie

Pri naberaní svalovej hmoty alebo pri eliminovaní prebytočných tukových zásob je dôležitý pravidelný prísun bielkovín. Ak ste si vybrali spomedzi množstva proteínov, značiek či príchutí, na rad prichádza správne dávkovanie. Je potrebné mať vždy na pamäti, že po jednej dávke a bez cvičenia vám nezaberie.

Čo sa týka stravy s obsahom bielkovín (napríklad syry, tvaroh, vajcia, mäso, strukoviny a pod.) pre ľudský organizmus je nepochybne dôležitá. Ten si z nej však zoberie iba toľko proteínov, koľko potrebuje (cca do 50 g) a zvyšok vylúči. Srvátkový proteín vďaka rýchlej vstrebateľnosti umožní, že telo dokáže prijať niekoľkonásobný počet bielkovín.

Dávkovanie sa v závislosti od jednotlivých typov výživových doplnkov líši. Je určite dobré spoliehať sa na odporúčané dávkovanie, ale nie vždy je to dostačujúce. Záleží totiž od druhu športového vyťaženia, intenzity cvičenia, stanovených cieľov, veku a v neposlednom rade od hmotnosti. Zorientovať sa vám pomôžu napríklad nutričné hodnoty proteínu.

Dávkovanie srvátkového proteínu

Vo všeobecnosti platí, že:

 • pri vytrvalostných športoch denný príjem predstavuje približne 1,4 – 1,6 g proteínu na kilogram hmotnosti (dôležitá je predovšetkým svalová výdrž)
 • pri krátkodobom maximálnom využívaní svalu a pri športe, kde je využitá „výbušnosť“ je odporúčaná hodnota proteínu 1,8 – 2 g na kilogram hmotnosti
 • pri kulturistike, vzpieraní, powerliftingu a športoch vyžadujúcich si maximálne úsilie môže denná dávka presiahnuť aj 2 g na kilogram hmotnosti
 • juniorskí športovci vo veku dospievania potrebujú cca 1,5 – 1,9 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti

Proteín je výživový doplnok, ktorý sa užíva preto, aby bol eliminovaný bielkovinový deficit v tele. Nie vždy sa podarí získať dostatočné množstvo bielkovín zo stravy a ustriehnuť si ich hladinu. Okrem iného je to dôležité najmä kvôli tomu, že telo si pri nedostatku berie bielkoviny z rezervy, a teda zo svalov.

Najlepšie srvátkové proteíny na rast svalov aj chudnutie
5 (100%) 2

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *