Ako znížiť vysoký krvný tlak? Pomôžu lieky aj prírodná liečba

Vysoký krvný tlak, odborne hypertenzia, zvyšuje riziko mnohých ochorení. Vplyvom dlhodobého pôsobenia vysokého krvného tlaku dochádza napríklad k poškodzovaniu stien ciev, ktoré kôrnatejú.

Meranie krvného tlaku tlakomerom

Taktiež samôžu začať prejavovať negatívne dôsledky na srdci, obličkách, či dokonca mozgu, v podobe strate pamäti.

Vysoký krvný tlak je často sa vyskytujúcou kardiovaskulárnou chorobou, ktorá trápi ľudí po celom svete, a to napriek tomu, že o nej nemusia mať v počiatočnej fáze vedomosť. Faktory zvyšujúce riziko vzniku hypertenzie súvisia predovšetkým so správnou životosprávou. Aj keď je toto slovné spojenie v súčasnosti pre mnohých klišé, faktom zostáva, že odzrkadľuje zdravotný stav.

Kvalitné domáce tlakomery Omron, Microlife či Tensoval za výhodnú cenu nájdete v ponuke  online lekárne Dr. Max!

Kedy je krvný tlak vysoký? Krvný tlak a optimálne hodnoty

Niektorí ľudia majú vysoký krvný tlak aj niekoľko rokov bez toho, aby o tom vedeli. Tlak sa totiž mení aj počas dňa, a to vplyvom rôznych subjektov. Zmeniť ho môže prudké postavenie z postele, fyzická aktivita, nikotín, emočné vypätie a podobne. Je normálne, že občas je váš tlak vysoký, no jeho objavovanie sa v pravidelných intervaloch vyžaduje pozornosť.

Ak sa človek nachádza v pokojovej polohe, ideálom je 120/80 mmHg. Prvé číslo meria tzv. systolický tlak, kedy je krv pri srdcovom sťahu vypudzovaná zo srdca do tepien. Druhé číslo je diastolický tlak, meraný pri uvoľnení srdca. Hraničná hodnota medzi normálnym krvným tlakom a hypertenziou je 140/90 mmHg.

Ak si meriate tlak doma, mali by ste byť v pokojnom režime, ideálne je, ak tridsať minút predtým nebudete jesť, cvičiť, piť kávu alebo alkohol.

Ako správne merať tlak?
Manžetu tlakomeru upevnite nad lakeť, predlaktie nechajte voľne opreté o stôl na úrovni srdca. Rukou nehýbte. Zmerajte tlak trikrát, medzi meraniami čakajte päť minút. Spriemerujte druhé a tretie meranie, to si zapíšte a porovnajte so staršími a neskôr novšími hodnotami.

Čo spôsobuje vysoký krvný tlak – príčiny vzniku

To, že máte hypertenziu, si spočiatku nemusíte vôbec uvedomovať. Symptómy sú totiž nenápadné a neprejavujú sa vo výraznej podobe. Vysoký krvný tlak nebolí. Bolestivé sú až jeho dôsledky, ktoré vznikajú pri dlhodobom neliečení.

Meranie krvného tlaku seniorky

Aj keď nie je potrebné utekať k lekárovi s každou bolesťou, ktorú občas pociťujete, pravdou je, že podceňovanie by mohlo mať neskôr oveľa závažnejší charakter.

Vysoký krvný tlak má niekoľko možných príčin vzniku. Môžu ho vyvolať:

 • genetické predispozície a vek
 • nadmerná konzumácia alkoholu a fajčenie
 • sedavý spôsob života
 • nadváha a obezita
 • iné ochorenie (napríklad zvýšená činnosť štítnej žľazy)
 • nežiaduci účinok užívania niektorých liekov (napríklad steroidy, antikoncepcia a pod.)
 • nadmerný príjem soli (nadmerné množstvo sodíka)
 • tehotenstvo
 • nadmerný stres

Náš tip - prírodné kvapky proti vysokému tlaku!

Prírodné zloženie kvapiek s obsahom hlohu, imela, medovky, srdcovníka, prasličky a koreňa valeriány pomáha pri liečbe vysokého krvného tlaku. Kvapky možno užívať aj v rámci prevencie tohto ochorenia.

Fytos Kvapky pri vysokom tlaku 50ml
 Fytos Kvapky pri vysokom tlaku, 50ml

Zistiť viac

Príznaky vysokého krvného tlaku

Aj keď, ako sme už naznačili, sa hypertenzia väčšinou prejavuje až po dlhšej dobe, u niektorých ľudí sú príznaky citeľné, no iba zriedka je ich súvislosť pripisovaná skutočnému problému. Medzi najčastejšie patria:

 • bolesť hlavy
 • búšenie srdca
 • nadmerné potenie
 • únava, nespavosť a znížená výkonnosť
 • nervozita
 • tlaky za hrudnou kosťou
 • šumenie v ušiach

Máte podozrenie na vysoký krvný tlak a sami ste si niekoľkokrát namerali znepokojivé hodnoty? Neodkladajte návštevu lekára. Ak sa po vyšetrení u odborníka potvrdí hypertenzia, čaká vás röntgen hrudníka a echokardiografia. Prostredníctvom nich sa zvyčajne preukáže, že ľavá srdcová komora je zväčšená, a to kvôli väčšej záťaži a výkonu kvôli zužovaniu a priechodnosti ciev.

Vysoký krvný tlak – prvá pomoca prírodná liečba

Odporúča sa obmedziť príjem kuchynskej soli na maximálne päť gramov denne (zodpovedá približne čajovej lyžičke). Obmedzenie sa tým pádom týka aj hranolčekov, zemiakových lupienkov, údenín a jedál z rýchlych občerstvení. Platí tiež pre minerálky, múčne a sladké jedlá, kávu a ďalšie nápoje s obsahom kofeínu.

Menej soli pri vysokom krvnom tlaku

Zabudnúť by ste mali na alkohol a nikotín.

Zvýšte príjem polynenasýtených omega-3 mastných kyselín v podobe orechov, semienok, rýb. Prípadne siahnite po výživovom doplnku s ich obsahom.

Náš tip - rybí olej od Walmarku s výbornými recenziami

Bohatý zdroj nenasýtených mastných kyselín omega-3- EPA a DHA, ktoré prispievajú k správnej funkcii srdca, mozgu a zraku.

Walmark Omega-3 rybí olej Forte 1000 mg 180 tbl.
 Walmark Omega-3 rybí olej Forte 1000 mg, 180 tbl.

Zistiť viac

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti s Walmark Omega-3 rybí olej Forte

Užívanie horčíka (nie, ak máte problémy s obličkami) vám zase zlepší voľnejší tok krvi a pomôže udržiavať rovnováhu medzi sodíkom a draslíkom. Ten môžete zase zvýšiť príjmom zemiakov, pomarančov a banánov. Ak sa rozhodnete kúpiť si ho v lekárni, potom vám odporúčame siahnuť po kvalitných  magnéziových tabletách Galvex.

Doprajte si tmavé pečivo, celozrnné cestoviny, sóju, obilné vločky, včelí med, pohánku, zelený čaj, horkú čokoládu s obsahom kakaa minimálne 70% a mäso bez vysokého množstva tuku. Bylinky ako zázvor, škorica a koreň z valeriány sa taktiež odporúčajú. Samozrejme, zelenina a ovocie je v tomto prípade nutnosťou.

Ovocie a zelenina na zníženie vysokého krvného tlaku

Nemali by ste zabúdať najmä na cibuľu a cesnak, zeler, červenú repu, avokádo, špenát bohatý na kyselinu listovú, ale aj strukoviny. Nepreťažujte svoje telo, no pohyb určite zaraďte do denného harmonogramu, napríklad v podobe prechádzok.

Na vysoký tak sú vhodné aj rôzne relaxačné a meditačné techniky. Jóga je jedným z odporúčaných riešení.

Lieky na vysoký krvný tlak – liečba je na nich závislá

Lieky nedokážu naladiť váš životný štýl na správnu vlnu. Zdravé stravovanie, dostatok spánku a pohybu máte vo svojich rukách iba vy. Faktom ale zostáva, že ich užívaním sú hodnoty tlaku udržiavané v norme, čím je preukázateľne predĺžená dĺžka života. Medikamentózna liečba je účinná a zvyčajne stačí užívať jednu tabletu denne.

O tom, ktoré lieky vyhovujú práve vám musí rozhodnúť lekár. Väčšinou ide o diuretiká, blokátory kalciového kanála, inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu atď. Nepúšťajte sa do experimentov s vlastným zdravím. Navyše, ak trpíte aj inými zdravotnými ťažkosťami, nesprávna kombinácia liečiv a rôznych výživových doplnkov by sa vám nemusela vyplatiť. Platí však, že úprava jedálnička a životného štýlu je pri liečbe medikamentmi správnou voľbou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *