Prírodné lieky a alternatívne dezinfekčné prostriedky proti koronavírusu (cesnak, zázvor, ocot...) – sú naozaj účinné?

Koronavírus – téma číslo 1 doma aj vo svete. Rýchlosť šírenia vírusu vyvoláva obavy a paniku. Proti koronavírusu doposiaľ nejestvuje žiaden liek ani vakcína. Aj preto sa internet zapĺňa rôznymi tipmi a radami, ako si pomôcť prírodnou liečbou a alternatívnymi dezinfekčnými prostriedkami.

Najúčinnejšou obranou proti koronavírusu je prevencia

Čo z toho dokáže pomôcť a čo sú nepravdivé informácie? Pozrime sa na to bližšie.

Prevencia je na prvom mieste

Aby sme spomalili a napokon zastavili nekontrolované šírenie vírusu COVID-2019, musíme najprv zodpovedne dodržiavať preventívne opatrenia. To znamená:

 • Sledovať a dodržiavať aktuálne opatrenia prijaté vládou a úradmi.
 • Dôkladne si umývať ruky a/alebo používať antibakteriálne gély na báze alkoholu.
 • Pri kašli a kýchaní si zakryť ústa a nos lakťom alebo vreckovkou.
 • Dodržiavať aspoň 1 m odstup od ľudí, ktorí javia príznaky nákazy.
 • Ak máte možnosť, používajte rúška alebo respirátory (zabraňujú šíreniu nákazy, ak je človek chorý).
 • Lekára pri podozrení z ochorenia COVID-2019 kontaktujte telefonicky.
 • Dodržiavajte karanténne nariadenia.
 • Vyhýbajte sa davom a miestam s vyššou koncentráciou ľudí.
 • Nechytajte si rukami tvár, najmä nos, oči a ústa.

Ako sa koronavírus lieči?

Už vieme, že koronavírus má rôzne prejavy. Mladí ľudia a ľudia so silným imunitným systémom majú príznaky chrípky ako suchý kašeľ, horúčka či dýchavičnosť. Kým u väčšiny sa tieto príznaky prejavujú ako mierne až stredne silné príznaky, u starších ľuďoch a ľuďoch s chronickými ochoreniami a oslabenou imunitou môže mať ochorenie ťažký priebeh až fatálne následky. Preto je na mieste otázka, ako sa koronavírus lieči.

Na koronavírus doposiaľ neboli vyvinuté lieky či vakcína, preto liečba ochorenia spočíva v liečbe príznakov. To znamená, že horúčka sa zráža bežne dostupnými liekmi na zrážanie horúčky, na kašeľ sa používajú sirupy a lieky z lekárne a podobne sa postupuje s ďalšími príznakmi. Len tie prípady, ktoré majú ťažký a komplikovaný priebeh, končia v nemocnici pod lekárskym dohľadom.

Vakcína na koronavírus zatiaľ neexistuje

V týchto dňoch však internet zaplavujú aj všelijaké účinné prírodné recepty, ktoré majú v boji s koronavírusom zaručene pomôcť. Ide väčšinou o rôzne odvary, polievky alebo čaje, ktoré obsahujú zložky ako cesnak, zázvor alebo cibuľu. Posilniť sa zeleninou a ovocím nie je nikdy zlý nápad, treba to však brať triezvo – tieto zlepšováky nepredstavujú jedinú liečbu a už vôbec nie liečbu ťažkých prípadov. Ide skôr o spôsob posilnenia organizmu a imunity.

Prírodné lieky

V boji s akýmkoľvek vírusom je dôležité posilňovať organizmus a jeho obranyschopnosť aj prostredníctvom stravy. Tá by mala byť pestrá a obsahovať množstvo ovocia a zeleniny. Siahať by ste mali najmä po plodoch bohatých na vitamín C ako citrusy, kivi, brokolica či ríbezle. Bohaté na vitamíny a minerály sú tiež tmavé druhy ovocia ako čučoriedky, maliny, jahody, brusnice a červené hrozno. Pomôcť môžu aj superpotraviny ako avokádo, goji a chia semienka.

 • Zázvor – pri virózach je naozaj účinný. Má silné antioxidačné účinky a pomáha posilňovať imunitný systém. Je veľmi účinný v čaji spolu s medom – táto kombinácia je veľmi upokojujúca pre boľavé hrdlo a dráždivý kašeľ. Viróza je často sprevádzaná aj nevoľnosťou, na čo je práve zázvor výborný. Teplý zázvorový čaj má takisto upokojujúce účinky a zlepšuje náladu. Okrem čaju si môžete čerstvý zázvor aj nastrúhať a pridať do smoothie, rozmixovaného ovocia alebo pridať do omáčok alebo polievok.
 • Slepačia polievka – odpradávna sa za ten najlepší liek počas choroby považovala poctivá domáca slepačia polievka. Domáci vývar nielen posilní, ale dodá aj tekutiny a hydratuje. Kuracie mäsko dodá bielkoviny, zelenina zas potrebné vitamíny a minerály. Mrkva obsahuje vitamín A aj zinok. Výskumy tiež ukazujú, že teplá slepačia polievka dokáže spomaliť pohyb bielych krviniek, čím sa stávajú koncentrovanejšími a dokážu lepšie bojovať s chorobou. Teplá voňavá polievka dokáže uľaviť aj od príznakov, ako napr. upchatý nos alebo boľavé hrdlo. Okrem toho dokáže teplá slepačia polievka navodiť pocit pokoja a uvoľnenia.
 • Citrusové ovocie – v zimnom období zaplnia regály v obchodoch mandarínky a pomaranče v oveľa väčšom množstve ako po zvyšok roka. Tieto tropické plody sú totiž nabité vitamínom C, ktorý posilňuje imunitu a prispieva k rýchlejšej regenerácii. Okrem toho samozrejme obsahujú množstvo ďalších vitamínov, minerálov a vlákniny, ktoré chorý človek rozhodne potrebuje. Vôňa mandarínok a pomarančov má tiež upokojujúci účinok – aj preto sa často používa v esenciálnych olejoch v aromalampách.
 • Med – je vynikajúcim spôsobom, ako utlmiť nepríjemnú bolesť hrdla a upokojiť podráždené hrdlo pri suchom a dráždivom kašli. Okrem toho obsahuje med množstvo antioxidantov a pomáha posilňovať imunitu. Med má tiež protizápalové a antibakteriálne účinky a pomáha pri zotavovaní sa z choroby.
 • Jogurty a kyslomliečne výrobky – tieto potraviny vám pomôžu bojovať s virózou vďaka svojmu výživnému zloženiu. Obsahujú množstvo bielkovín, ktoré organizmus potrebuje, ale najmä probiotické živé kultúry, ktoré nielen prispievajú k správnemu fungovaniu črevnej mikroflóry, ale sú dôležité aj pre imunitu.
 • Cesnak a cibuľa – v tejto kategórii nesmie chýbať cesnak, ktorý sa odpradávna používa pri virózach a ako prevencia sezónnych ochorení. Cesnak má protizápalové a antibakteriálne vlastnosti, pomáha naštartovať imunitu a podporiť proces liečenia. Nielen cesnak, ale aj cibuľa dokáže zmierniť príznaky nachladenia a chrípky. Cibuľa zas uvoľňuje hlieny a pomáha liečiť zápal horných dýchacích ciest.

Pozor na podvodné lieky

Tam, kde nejestvuje liek, sa hneď objaví množstvo podvodníkov so zaručenými zázrakmi a alternatívnymi liečivami. Ide napríklad o rôzne minerálne doplnky, tekuté koloidné striebro (ktoré sú síce zdraviu prospešné, ale s koronavírusom vám nepomôžu) a rôzne ďalšie vynálezy podnikavcov z podvodných stránok. Tie mnohokrát obsahujú látky ako bielidlo a ťažké kovy, ktorými si môžete privodiť zvracanie, žalúdočné kŕče, hnačky a otravu. Preto radšej dobre zvážte, či za takéto zázraky chcete zaplatiť a uškodiť sebe alebo svojim najbližším. Nezabúdajte, že na vývine lieku proti koronavírusu sa už pracuje, potrvá však niekoľko mesiacov, pravdepodobne až rok, kým si takáto látka prejde všetkými štádiami procesu a bude povolené bežne ju používať.

Liek na koronavírus nie je ešte dostupný

Spôsoby dezinfekcie a ničenia koronavírusu

Kvapôčky vírusu si domov môžeme doniesť veľmi jednoducho – na rukách, na oblečení a vlastne akýchkoľvek predmetoch. Rukami ich môžeme jednoducho rozniesť vo svojej domácnosti. Preto sa v rámci prevencie odporúča častejšie čistenie a dezinfekcie povrchov. V prvom rade si vysvetlime rozdiel medzi čistením a dezinfikovaním. Čistenie znamená zotretie mikroorganizmov z povrchu. Mikroorganizmy sa tým nezahubia, ale odstránia, čím sa zníži riziko nákazy. Dezinfekcia znamená zahubenie mikroorganizmov prostredníctvom chemických prípravkov. Dezinfekcia nezahŕňa čistenie, teda mikroorganizmy zostanú na povrchu, ale nebudú schopné života.

Počas pandémie COVID-2019 sa odporúča dôkladné čistenie a dezinfikovanie domova. Pozornosť by ste mali venovať najčastejšie chytaným a používaným predmetom. Sú to kľučky, stoly, vypínače, ovládače, kuchynská linka a drez, toaleta a umývadlo, kúpeľňa, ale aj stoličky. Za použitia ochranných pomôcok, najmä gumených rukavíc, je potrebné povrchy najprv očistiť s použitím vody a saponátu a následne dezinfikovať s dezinfekčným prostriedkom s min. 60 % alkoholom. Pri dezinfekcii nezabudnite na predmety, ktoré vonku používate bežne, no doma ich po umytí rúk len tak chytíte. Napríklad mobil, kľúče alebo peňaženku.

Okrem povrchov venujte pozornosť aj spoločne používaným textíliám, uterákom, utierkam, dekám a podobne, ktoré je potrebné pravidelne prať. V prípade, že máte v domácnosti chorého člena rodiny, je lepšie na utretie rúk použiť jednorazové papierové obrúsky. To isté platí aj pre vreckovky. Všetky činnosti čistenia, dezinfekcie a starostlivosti o chorého by mali prebiehať s nasadenými rukavicami a ochrannými pomôckami.

Alternatívne spôsoby dezinfekcie – fungujú?

Ako to už býva zvykom, na internete sa objavujú alternatívne spôsoby, ako si poradiť s koronavírusom a alternatívne dezinfekcie. V zásade však platí – je lepšie použiť overený dezinfekčný prostriedok z obchodu, ktorý efektívne ničí vírusy a baktérie, ako sa doma hrať na chemika a vytvárať si dezinfekcie sám. Ak sa však rozhodnete vytvárať si dezinfekcie doma, použite len overené a dôveryhodné zdroje.

Známy je recept na prípravu dezinfekcie na ruky, ktorý poskytla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pre africké krajiny na boj s ebolou, no v týchto dňoch sa používa najmä v súvislosti s koronavírusom. Stačí v uzatvárateľnej nádobe dobre premiešať nasledovné ingrediencie:

 • 83 ml 96 % etanolu (alebo 75 ml 99,8 % izopropylalkoholu)
 • 4,5 ml 3 % peroxidu vodíka
 • 11 ml prevarenej vody
 • 1,5 ml 98% glycerínu

Dezinfekcia na ruky domácej výroby

Pri vytváraní dezinfekčných prostriedkov na ruky si dávajte pozor, akú dezinfekčnú zložku použijete. V lepšom prípade bude mať dezinfekcia slabší účinok, v horšom si podráždite alebo poraníte pokožku. Pri výrobe dezinfekcie je totiž dôležité, aby nielen obsahovala dezinfekčnú zložku, teda látku, ktorá zabíja mikroorganizmy (napríklad 60 % alkohol alebo bielidlo), ale táto zložka musí byť aj zdraviu neškodná a nedráždivá.

V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na to, aké látky alebo prostriedky ľudia používajú v domnienke, že dokážu vyhubiť koronavírus:

 • Ocot. V domácnosti sa ocot používa na umývanie odjakživa, napríklad sa prilieva k saponátu pri umývaní okien na potlačenie rastu plesní. Dokáže si poradiť aj s koronavírusom? Vedci sa zhodujú, že s týmto prostriedkom radšej netreba riskovať. Aj keď dokáže zahubiť časť patogénov, vírusov a mikroorganizmov, v porovnaní s bežnou dezinfekciou je oveľa menej účinný.
 • Jablčný ocot. Aj keď ide o veľmi zdravú potravinu, ktorá dokáže posilniť imunitu a využíva sa aj na čistenie domácnosti, jablčný ocot nedokáže účinne dezinfikovať a zničiť koronavírus. To platí ako pre jeho konzumáciu, tak aj pre umývanie si rúk alebo povrchov v domácnosti jablčným octom.
 • Čajovníkový olej. Tento olej sa často používa pri kožných ochoreniach ako akné, pretože má antibakteriálne a protizápalové účinky. Napriek tomu, že sa čajovníkový olej používa aj na herpesy, nejestvuje žiadna štúdia, ktorá by potvrdila jeho účinky proti iným typom vírusu, ako napr. koronavírus.
 • Peroxid vodíka. Ide o bežne dostupný dezinfekčný prostriedok, ktorý možno dostať v lekárňach. Zo všetkých doteraz spomenutých prostriedkov ide o najúčinnejší s najväčším potenciálom zahubiť vírus COVID-2019. Dôležité je však dostať dostatočne koncentrovanú látku, ktorú je potrebné zriediť v bezpečnom pomere. To môže predstavovať problém, preto sa odporúča na dezinfekciu povrchov predsa len použiť na to určené prostriedky.
 • Konvičky a solné roztoky. Výplach nosa konvičkou a zvlhčovanie sliznice soľnými roztokmi dokáže určite zmierniť príznaky ochorení horných dýchacích ciest, avšak takýto výplach nedokáže „spláchnuť“ koronavírus, a teda nepredstavuje účinnú ochranu a dezinfekciu.
 • Bylinné čaje, odvary a tinktúry. Množstvo bylín má preukázateľné protizápalové a antibakteriálne účinky a je nepopierateľné, že vhodné byliny dokážu zmierniť príznaky ochorení horných dýchacích ciest. Určite však neslúžia ako vhodná dezinfekcia proti koronavírusu.

Pri používaní akýchkoľvek prírodných liečiv alebo alternatívnych dezinfekčných prostriedkov buďte vždy opatrní a spoliehajte sa na zdravý sedliacky rozum. Mnohým, ktorí vám zázračné liečivo ponúkajú, ide pravdepodobne skôr o svoj zisk než o vaše zdravie. Pri prírodných alternatívach liekov zas majte na pamäti to, že kým tie predstavujú skvelý spôsob posilnenia imunity, nenahrádzajú klasickú lekársku starostlivosť.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

20/03/2020 15:04
Peťo

Počul som, že alkohol pomáha, aj pri nachladnutí a chrípke sa odporúča dať si domácu pálenku každé ráno. Moja babka to praktizovala desiatky rokov a nepamätám si, že by niekedy bola chorá, takže niečo na tom asi bude

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19Koronavírus: Mýty a fakty o COVID-19

Okrem aktuálnych správ a rád, ako sa počas pandémie koronavírusu zachovať, sa internetom šíri aj množstvo dezinformácií a mýtov. Prinášame vám najčastejšie šírené mýty o koronavíruse.

Koronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaníKoronavírus: Otázky a odpovede pre rodičov o COVID-19 i online vyučovaní

V čase šírenia koronavírusu COVID-19 majú najťažšiu úlohu rodičia. Ako náročné situácie zvládnuť čo najlepšie, ako zabaviť deti a naučiť ich to, čo by mali preberať v škole?

Koronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorovKoronavírus: Všetky dôležité informácie pre seniorov

Ľudia vo veku nad 60 rokov sú koronavírusom ohrození najviac. Vyvarujte sa návštev v rámci rodiny, nechoďte zbytočne do obchodu či k lekárovi, a ak už z bytu vyjsť musíte, nezabudnite na...