Najlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšie

Chudnutie nie je len o tom, že sa držíte istého stravovacieho plánu a športujete. Treba myslieť aj na to, čo pijete. Ak prostredníctvom jedla prijmete len istý, obmedzený počet kalórií a pijete počas dňa sladké nápoje, pravdepodobne neschudnete tak, ako by ste očakávali a možno aj priberiete.

Aké sú vhodné nápoje pri chudnutí?

Je to preto, že sladké nápoje obsahujú niekedy viac kalórií ako vaše jedlo, ktoré zjete za celý deň. Viete čo je však fajn? Že existujú nápoje, ktoré chutia výborne a navyše pri nich chudnete. Prezradíme vám, ktoré to sú.

Obľúbené čaje a káva na chudnutie

Nápoje, ktoré urýchlia váš metabolizmus

Pri zhadzovaní kíl je dôležité zamyslieť sa nad tým, aký rozdiel je medzi nápojmi, ktoré urýchlia váš metabolizmus a medzi tými, z ktorých nepriberiete ani gram. Veľmi úzko to spolu súvisí, ale nemusí to byť vždy to isté, resp. pri niektorých nápojoch urýchlite svoj metabolizmus a pri iných zase nepriberiete. Nápoje, ktoré naštartujú vaše trávenie:

Voda

Pitná voda neobsahuje žiadne kalórie. Nenájdete v nej žiadne tuky, cukry a ani bielkoviny, iba minerály, ako napr. vápnik. Ak si kúpite minerálnu vodu, nájdete v nej isté minerály, ale znovu žiadne kalórie. Z toho vyplýva, že voda je výborným prostriedkom, ako nepriberiete ani gram a navyše vďaka nej naštartuje váš metabolizmus. Je to najlepšia tekutina pri chudnutí.

Káva

O káve je známe, že obsahuje kofeín, ktorý dodáva telu istú dávku energie. Nielenže vás ráno zobudí, ale zistilo sa, že káva vďaka kofeínu zvyšuje energetický výdaj tela. To vedie k zvýšenej aktivite a k spaľovaniu tukov. Určite ste si všimli aj to, že po káve navštevujete toaletu. Nie je to náhoda, pretože káva podporuje aj metabolizmus, ale pozor, na lačno dráždi žalúdok. Na to, aby ste s ňou dosiahli účinky spaľovania tuku, je však nutné vypiť denne minimálne 3 šálky kávy, čo je často problém, pretože spôsobuje nespavosť. Najvhodnejšia je tradičná turecká káva alebo presso bez mlieka a cukru. Káva je močopudná, veľmi ľahko odvodňuje, čo na jednej strane môže byť dobré pre ploché bruško, ale na druhej dehydratuje vašu pokožku.

Bylinkové čaje

Nielen voda, ale aj nesladené čaje z liečivých rastlín vám pomôžu dostať sa do vytúženej formy. Najlepšie urobíte, ak si čaj pripravíte sami doma. Samozrejme, že nie všetky čaje sú ochutené, preto sa v predajni uistite, že čaj je bez obsahu cukru a v supermarketoch čítajte kalorické tabuľky. Hoci všetky bylinkové čaje sa predávajú hlavne preto, že majú blahodárne účinky na zdravie človeka, nie všetky sú na podporu metabolizmu.

Zelený čaj na chudnutie

Medzi tie, s ktorými bude chudnutie jednoduchšie a ktoré vám pekne naštartujú tráviacu sústavu patrí:

Zelený čaj

Považuje sa za silný antioxidant, preto sa o ňom dlhé roky traduje, že je jedným z najsilnejších zdraviu prospešných čajov. Vďaka látkam, ktoré sa v ňom nachádzajú, pomáha rýchlejšie páliť tuky. Zvyšuje cirkuláciu krvi v tele, čo sa prejavuje aj na zvýšenej termogenéze (zahrievaní organizmu) a rýchlejšej oxidácii tukov. Takže, dodáva energiu, zahreje a podporí váš metabolizmus. Ak s ním chcete dosiahnuť postavičku ako lusk, mali by ste ho denne vypiť až 3 šálky. Pozor však, obsahuje kofeín, ktorý niekomu môže škodiť. Aj Matcha čaj je odroda zeleného čaju, ktorá vám s chudnutím môže pomôcť.

Zázvorový čaj

Najsilnejší zázvorový čaj je ten zo surového zázvoru. Napriek tomu, že má silnú chuť so štipľavými podtónmi, posilní vašu imunitu, zbaví vás chrípky a nachladnutia a podstatne vám urýchli metabolizmus. Navyše, ak si do čaju nahádžete pár zázvorových kúskov a rozžujete ich, dlho potom nebudete pociťovať hlad. Neobsahuje kofeín a aj napriek tomu má výborné termoregulačné vlastnosti, ktoré zahrejú celé vaše telo, čo tiež napomáha k odbúraniu tukových zásob.

Biely čaj

Podobné účinky ako zelený čaj má aj biely čaj. Rozdiel je vo farbe a v množstve kofeínu. Hoci biely čaj neobsahuje toľko kofeínu ako zelený, určité množstvo, ktoré ovplyvní hlavne citlivé osoby, v ňom nájdete. Urýchľuje metabolizmus, neobsahuje žiadne kalórie, má protirakovinové účinky a pod. Len na porovnanie, zelený čaj obsahuje okolo 25 mg kofeínu a v bielom čaji nájdete len okolo 15 mg.

Čierny čaj

Používa sa bežne pri črevných ochoreniach, ako súčasť liečby. Väčšinou je to vlastne jediný liek, spolu so suchármi, ktorý vám predpíše lekárka pri črevnej chrípke. Nie je to náhoda, pretože obsahuje mnoho látok, ktoré podporujú zdravie človeka, odbúrajú toxíny z tela, aj tých, ktoré spôsobili črevné ochorenie. Znamená to, že podporuje metabolizmus a pomáha pri zhadzovaní kilogramov, navyše jeho zemitá chuť potláča vašu chuť do jedla. Buďte pri ňom opatrní a nepite ho vo veľkých množstvách, pretože obsahuje kofeín a môže poškodiť obličky.

Čierny čaj podporuje metabolizmus

Roibos

Pod pojmom „horský čaj“ sa ukrýva čaj Roibos. Pochádza zo severských oblastiach Kapského Mesta. Vyrába sa z lístkov kra Aspalathus linearis. Čaj obsahuje mnoho minerálnych látok a vitamínov, je zdraviu prospešný v mnohých oblastiach. Neobsahuje žiadny kofeín a navyše výrazne potláča chuť do jedla. Je bežne dostupný v supermarketoch, ale buďte opatrní, pretože niektoré čaje Roibos sú dochutené napr. vanilkou alebo pomarančom, čo znamená, že čaj má už minimálne kalórie.

Pu-erh

Čaj má výborné liečivé účinky a je stvorený pri redukcii hmotnosti. Vyrába sa z listov čajového stromu Ta-jie (= Veľký list), ktorý sa bežne vyskytuje len v provincii Yunnan. Lístky sa fermentujú baktériou Aspergillus niger a vzniká Pu-erh, ktorý sa považuje za najstarší čaj vôbec. Je bezkalorický a liečivý. Neobsahuje takmer žiadny kofeín, preto ho môžete pokojne piť aj večer. Urýchľuje metabolizmus a je dokázané, že podporuje trávenie. Má vynikajúce účinky v oblasti ničenia tuku v cievach (cholesterolu), ale aj v odbúravaní podkožného tuku. Výskumy dokázali, že s pravidelným pitím čaju Pu-erh dokážete zhodiť niekoľko kg za mesiac.

Žihľavový čaj

Obyčajný žihľavový čaj, ktorý si dokážete pripraviť aj sami doma, vám pomôže schudnúť. Je to prírodný prostriedok, ktorý prečisťuje krv, urýchľuje rast vlasov, posilňuje vlasy. Má močopudné vlastnosti, čím vás zbaví nahromadenej tekutiny v tele, čo je výborné pri zavodnení, a urýchľuje metabolizmus. Pozor, pri zbere sa nesmie používať žihľava, ktorá kvitne. Rozkvitnutá žihľava je jedovatá.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie Čaje na chudnutie

Domáci čaj na chudnutie

Pripravte si domáci čaj na chudnutie, jeho príprava je rýchla a nebudete na to potrebovať príliš veľa ingrediencií a ani energie.

Suroviny potrebné na prípravu: petržlenová vňať a voda

Postup prípravy: petržlenovú vňať dôkladne umyte, nakrájajte ju na drobné kúsky a zalejte zovretou vodou. Po 10 min. sceďte a čaj je hotový. Jeho sila už závisí od množstva použitej vňate, ale na 1 liter vody úplne postačí 5 lyžíc. Okrem toho, že urýchli metabolizmus, vďaka detoxikačným a antibakteriálnym vlastnostiam odstráni aj zápach z úst.

Kalorické, ale urýchľujú metabolizmus

Do tejto skupiny nápojov určite zaraďujeme citrónovú vodu, resp. citronádu. Citrón je bohatým zdrojom antioxidantov, pre vysoký obsah vitamínu C podporuje imunitu, ale určite nesťahuje žalúdok. Citrónová voda vám pomôže rozbehnúť metabolizmus, predovšetkým ráno, keď si citrón vyžmýkate do teplej vody. Na metabolizmus má rovnaké účinky aj čistá teplá voda. Čo tým chcem vlastne povedať? Len to, že citrón je ovocie, ktoré obsahuje isté kalórie, veľmi máličko, ale predsa. Pritom teplá voda ich nemá žiadne. Citrón sa neodporúča piť vo veľkom množstve, pretože narúša zubnú sklovinu, preto namiesto citrónovej šťavy odporúčam, v prípade ak neznesiete teplú vodu, vodu so zázvorom.

Citronáda naštartuje váš metabolizmus, pri chudnutí nie je vhodnou voľbou

Mlieko

Niektorí dietológovia tvrdia, že mlieko podporuje trávenie. Veľmi ťažko sa tomu verí, keďže aj špeciálne odtučnené mlieko má predsa len nejaký tuk, nehovoriac o energetickej hodnote. Navyše, obsahuje laktózu, ktorú je náročné stráviť a ťažko stráviteľnú mliečnu bielkovinu kazeínRadšej siahnite po mliečnych produktoch, ktoré obsahujú živé kultúry, hlavne Lactobacillusom acidophilusom, ktorá sa nachádza v kefíroch, v niektorých jogurtoch a skutočne podporuje trávenie.

Pozor na iontové nápoje

Vo fitness brandži sa často skloňuje pojem iontový nápoj alebo rehydratačný nápoj. Nie je to však žiadny úžasný drink, ktorý vám pomôže schudnúť. Práve naopak, obsahuje mnoho energie, a teda aj kalórií, ktoré sa odporúčajú prijať pred podaním vytrvalostných výkonov. Sú určené pre tých, ktorí sa pripravujú na nejaké preteky a potrebujú posúvať svoje kondičné a vytrvalostné  hranice, ale ak sa chystáte behať 2 hodiny, dajte si ho. Tí, ktorí chcú pomocou cvičenia schudnúť, to s iontovými nápojmi nedosiahnu.

Sladké nápoje, s ktorými nepriberiete?

Nemusíte si pri pozvaní na kávu vždy dávať len čiernu kávu a minerálku alebo vodu, môžete si dať aj niečo, čo neobsahuje žiadne kalórie, alebo skoro žiadne a nie je to citrónová voda. Medzi takéto nápoje patrí napr. Pepsi či Cola bez cukru. Ani jedna z nich neobsahuje viac ako 17 kilojoulov na liter. Napriek tomu, že neobsahuje žiadny cukor, chutí podobne ako tá s cukrom. Za jej chuť môžu umelé a prírodné sladidlá, ktoré sa používajú u diabetikov, napr. Aspart, Cyklam a známa Stevia. Keď si dáte takýto nápoj sem-tam, uvoľnia sa vám v mozgu príjemné endorfíny, pretože mozog má pocit, že dostal poriadnu dávku cukru.

Pri chudnutí je občasne povolená cola bez cukru

Diéta a alkohol

Ktorý alkohol nemá kalórie? Nepoteším vás, lebo taký ešte nevynašli. Pri diéte by ste s alkoholom nemali špekulovať, pretože jeden pohár alkoholu vás v diétnom programe môže vrátiť až o 2 dni späť. Ak nedokážete odolať, dajte si alkohol, ktorý je sčasti zdravý a ktorý obsahuje najmenej kalórii – pivo. V porovnaní s inými alkoholickými nápojmi obsahuje len 1/10 kalórií, a vyrába sa z pivovarských kvasníc, ktoré sú plné vzácnych vitamínov z kategórie B-komplex.

Moje skúsenosti

Som zapálená športovkyňa, ktorá si potrpí na to, aby sa šport odzrkadľoval aj na mojom tele. Čo sa týka môjho nápojového lístka, deň začínam naštartovaním metabolizmu vypitím 500 ml teplej prevarenej vody, ktorú zriedim so studenou vodou, aby mala teplotu, ktorú dokážem pohodlne, bez problémov na lačno vypiť. Preferujem čistú vodu, ale keďže potrebujem pocítiť v ústach aj chuť sladkého nápoja, hľadala som alternatívy a našla som. Neodpustím si, každý deň vypijem pohár vody zmiešanú s bezkalorickým sirupom. Sirup si zalievam zovretou vodou z kanvice a mám pocit, že mám príjemný čaj, ktorý ma zohreje a aj si na ňom pochutím. Okrem tohto zázraku, milujem chuť čerešňovej Pepsi, samozrejme bez kalórií. Inak, ak hľadáte, nájdete čokoľvek.

Upozorňujem, že tieto nápoje sú nesmierne návykové. Nielen kvôli fantastickej chuti, ale o to viac, keď viete, že ich môžete piť a nepriberiete. Treba však myslieť na to, že umelé sladidlá škodia, pri veľkých dávkach môžete mať parádne tráviace ťažkosti. Takže radšej, len trošku.

Tip na záver

Ak máte veľkú chuť na dobrú sladkú kávu alebo sladký čaj, namiesto cukru si do kávy dajte prírodné sladidlo, napr. stéviu, ktorá sa predáva v každom obchode s potravinami. Pri sladkostiach hľadajte tiež produkty, ktoré sú určené pre diabetikov, cukor je v nich nahrádzaný spomínanou stéviou alebo si dajte čokoládu s veľkým obsahom kakaa.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Spomalený metabolizmus – príznaky, detox, nabudenie metabolizmuSpomalený metabolizmus – príznaky, detox, nabudenie metabolizmu

Ako sa prejavuje spomalený metabolizmus a dá sa proti nemu bojovať? Na tieto a ďalšie zaujímavé otázky nájdete odpovede v článku.

14-dňová pomarančová diéta na chudnutie – pre koho je vhodná?14-dňová pomarančová diéta na chudnutie – pre koho je vhodná?

Počuli ste už o pomarančovej diéte? Že nie? Poďte sa s nami pozrieť, v čom spočíva, aké má výhody a hlavne, či skutočne funguje.

Plávanie a zdravie – benefity, účinky, správna technika, rýchlosť. Vhodné v tehotenstve i pre detiPlávanie a zdravie – benefity, účinky, správna technika, rýchlosť. Vhodné v tehotenstve i pre deti

Plávanie je veľmi prospešné pre naše telo a zdravie. Niekedy sa síce zdá, že veľa toho vo vode neurobíte, nie je to vôbec tak.