Andropauza – príznaky mužského prechodu odhalí test. Lieky pomôžu

Návaly horúčavy, potenie, zimnica, emočné výkyvy, problémy so spánkom, znížená energia, vaginálna suchosť, nepravidelná menštruácia, to sú symptómy, ktoré sa prvýkrát objavujú v živote ženy približne v 40. roku života. Je to prirodzený proces starnutia, s ktorým prichádzajú hormonálne zmeny a tento proces sa nazýva menopauza alebo klimaktérium. Vedeli ste však, že menopauza sa objavuje aj u chlapov?

Andropauza - muž s hodinami pred lonom

To, aké sú prejavy tohto stavu, či súvisia s krízou stredného veku a prečo muži andropauzou trpia, sa dozviete v článku.

Obľúbené produkty na zvýšenie hladiny testosterónu

Andropauza alebo mužský prechod

Rovnako ako ženy aj muži prechádzajú podobným obdobím, ktoré sa odborne nazýva andropauza, v medicíne LOH (Late Onset Hypogonadism = Neskorý nástup hypogonadizmu alebo syndróm mužského starnutia). Ide o obdobie v živote muža, kedy nastáva výrazný pokles hormónu testosterónu, ktorý je zodpovedný aj za sexuálne zdravie. Na rozdiel od ženského prechodu, mužský prechod nastupuje postupne. Začína sa už okolo 30. roku života. Vedú sa však diskusie, že začiatok andropauzy nastupuje už okolo 20-tky a každých 10 rokov hladina testosterónu klesne až o 10 %. Toto obdobie vrcholí okolo 50. – 70. roku, ale väčšina mužov si túto zmenu tela na sebe všíma v päťdesiatke. 

Prečo sú muži v prechode

Hlavná príčina vzniku andropauzy je pribúdajúci vek a s ním sa znižuje prekrvenie semenníkov. Semenníky sú miestom, kde sa tvoria Leydigové bunky, ktoré sú hlavným zdrojom produkcie testosterónu. Leydigové bunky sa po 40-tke už netvoria tak ako by mali a majú oslabenú funkciu, čo má za následok znižovanie produkcii testosterónu, ale aj hormónu globulínu. Ten viaže pohlavné hormóny a doslova ťahá testosterón z krvi. Kľúčový testosterón, ktorý telo využíva, sa nazýva bio-testosterón alebo biologicky dostupný testosterón. Ak ho Leydigové bunky netvoria v dostatočnom množstve, klesá hladina testosterónu a nastupuje andropauza.

Muž v prechode

Životne dôležitý testosterón

Vývoj mužských fyzických vlastností regulujú androgénne hormóny, pričom najdôležitejším alebo hlavným je už spomínaný anabolický steroidný hormón testosterón. Testosterón podporuje tvorbu bielkovín v tele, čím prispieva k rastu svalovej hmoty, zabezpečuje hustotu kostí, telu dodáva energiu, udržuje telesnú hmotnosť, sexuálnu túžbu a podobne. Čo je však dôležitejšie, optimálna hladina testosterónu je veľmi dôležitá pre zdravie prostaty, ktorej táto nízka hladina testosterónu neprospieva, pretože to vedie k jej zápalom. Stratou testosterónu sa stráca aj libido a vznikajú problémy s erekciou, čo zase môže viesť k vážnym kardiovaskulárnym ochoreniam. Tým, že testosterón zabezpečuje aj hustotu kostí, je pri nízkej hladine testosterónu vysoká pravdepodobnosť výskytu osteoporózy. 

Kríza stredného veku?

Vyzerá to tak, že pojem Kríza stredného veku nie je len bezvýznamná fráza, ktorá sa spája len s tým, že si v 50 nabalíte mladú "žabu". Nízka hladina testosterónu sa spája s psychickou a fyzickou zmenou, ktorú nielen muži, ale aj ich partnerky pociťujú ako vekovú krízu. Medzi základné príznaky patrí:

Fyzické príznaky:

 • priberanie na váhe,
 • strata a ochabnutie svalstva,
 • nízke libido,
 • erektilná dysfunkcia,
 • návaly horúčavy a nadmerné potenie,
 • strata vlasov,
 • strata energie a s tým spojená únava
 • gynekomastia - zväčšenie mužského prsného tkaniva,
 • bolesti prsníkov,
 • zmenšenie semenníkov.

Kríza stredného veku

Psychické príznaky:

 • strata pamäti, 
 • náladovosť, 
 • nervozita,
 • depresie,
 • častý smútok,
 • problémy so spánkom.

Zníženie testosterónu sa odborne označuje aj skratkou PADAM (Partial Androgen Deficiency in Aging Men). Skratka znamená súbor všetkých príznakov ako následok zníženia hladiny testosterónu. Doslovný preklad znie: Čiastočný nedostatok androgénu u starnúcich mužov.

Pivný pupok a veľké prsia

Zníženie hladiny testosterónu spôsobuje zvýšenie telesného tuku. Zvýšenie sa prejavuje hlavne v oblasti brušných orgánov, čo znamená, že za vašim pivným bruchom nemusí byť vždy len pivo, ale aj strata testosterónu. Okrem toho, zníženie testosterónu spôsobuje zvýšenie enzýmu aromatáza. Ten premieňa testosterón na estrogén a tak niektorí muži v rovnakom veku ako ženy môžu mať vyššiu hladinu estrogénu. To vysvetľuje aj zväčšenie a bolesť mužských prsníkov. 

Môže za to len testosterón?

Za všetky prejavy andropauzy môže zníženie testosterónu, ale pokles testosterónu nemusí byť len dôsledkom andropauzy, ale aj hypogonadizmu (znížená funkčnosť gonád = semenníkov, ktoré vedú k zníženej produkcii pohlavných hormónov). To, či ide o hypogonadizmus alebo andropauzu, zistí vyšetrujúci lekár.

Liečba andropauzy

Ženy na rozdiel od mužov svoje zdravotné problémy hneď riešia. Navštevujú gynekológov a otvorene hovoria o svojich ženských intímnych problémoch. Muži sú v tomto skôr introverti. Neradi s druhými rozoberajú svoje slabiny, lekára navštevujú až keď je to naozaj nevyhnutné a urológa niektorí nenavštívia za celý svoj život ani raz. Avšak, ak chcú páni riešiť svoju stratu testosterónu, návšteve lekára sa asi nevyhnú.

Muž na vyšetrení u lekára

Kde hľadať pomoc?

V prípade, ak ste po 40-tke a máte podozrenie, že vaša hladina testosterónu dosiahla bod mrazu, nehanbite sa a navštívte urológa alebo andrológa (urológ so špecializáciou na andropauzu). Pretože to je jeden zo spôsobov, ako dostať späť svoje predchádzajúce ja. Lekár si vás vypočuje a navrhne možné riešenia. V prípade, ak sa vaše podozrenie na andropauzu potvrdí, pre zvýšenie testosterónu navrhne tzv. hormonálnu substitučnú terapiu. 

Cieľom liečby je zvýšiť hladinu testosterónu a tým zabezpečiť lepšiu telesnú kondíciu, spánok, svalové tkanivá, odstrániť náladovosť, depresiu a samozrejme prinavrátiť stratenú chuť sexuálne žiť. Tým, že sa hladina testosterónu zvýši, náchylnosť na srdcovocievne ochorenia a osteoporózu sa zníži.

Akú formu liečby zvoliť?

Liečba andropauzy u urológa a andrológa prebieha podávaním umelého testosterónu vo forme liekov, náplastí, krémov, gélov, injekcií. 

 • Testosterónový gél – ide o gélový preparát, ktorý sa nanáša priamo na kožu. Možno ste si mysleli, že sa natiera na pohlavné ústrojenstvo, ale nie. Obvykle sa nanáša na ruky. Buďte však opatrní. Z vašich rúk sa môže preniesť na predmety, ktoré vás obklopuje a následne nepriamo na ľudí alebo priamo na ľudí podaním ruky. Preto je dôležité si po každej aplikácii poriadne umyť ruky. 
 • Kapsuly – zvyšovanie testosterónu perorálne. Obvykle sa užívajú 2x denne (ráno a večer) po jedle. Páni, ktorých trápi ochorenie pečene, ochorenie srdca, obličiek alebo majú veľký obsah vápnika v krvi by sa tejto forme mali vyhýbať.
 • Náplasti – liečba, pri ktorej sa testosterón dostáva do tela cez kožu. Tento druh liečby zabezpečuje pomalé uvoľňovanie testosterónu do tela počas celého dňa. Aplikuje sa jedenkrát denne, ráno, nalepením na suchú kožu v oblasti brucha, chrbta, stehna alebo na hornú časť ramena. 
 • Testosterón injekcie – uskutočňuje sa pichnutím testosterónu do žily každé 2 až 4 týždne. Takto podávaný testosterón však môže vyvolávať zmeny nálady. 

To, aký druh podávaného testosterónu by vám vyhovoval, odsúhlasí váš lekár. Dokonca je dnes už možnosť pichania si tzv. depotných injekčných preparátov, ktoré sa podávajú 1x za 3 mesiace.

Vyberáme z nášho katalógu

Hovorte s lekárom

Pri umelom zvyšovaní testosterónu sa môže stať, že dávka, ktorá je vám podávaná, je pre vás privysoká. Najčastejšie sa to prejavuje zvýšenou podráždenosťou a nervozitou, pribratím alebo častou a neustávajúcou erekciou. Tieto a ďalšie problémy, ktoré by mohli s liečbou súvisieť, ako aj priebeh liečby konzultujte so svojím lekárom.

Problémy s testosterónom

Pre koho však liečba nie je vhodná?

Vzhľadom na to, že ide o hormonálnu liečbu, nie je určená pre všetkých. Nesie so sebou aj potencionálne riziká a možné vedľajšie účinky. Páni, ktorí trpia ochoreniami ako sú rakovina prostaty a pŕs, ochorenia pečene a obličiek, kardiovaskulárnymi problémami, diabetom a benígnou hyperpláziou prostaty, by liečbu nemali podstúpiť. Rovnako by sa mali tejto hormonálnej liečbe vyhýbať aj muži, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, pretože v priebehu liečby sa to môže ešte zhoršiť. 

Lieky na predpis

Súčasťou liečby andropauzy môžu byť aj lieky na predpis. Tie sú účinné, ale nesú so sebou veľa nežiaducich účinkov a nie sú vhodné pre každého. Medzi takéto lieky patrí napr.

 • Agovirin depot 25/50 mg – liek v injekčných ampulkách, ktorý sa používa pri úplnom nedostatku alebo pri znížení produkcie mužských pohlavných hormónov ako náhrada testosterónu pri andropauze alebo hypogonadizmu. Dávkuje sa 25 alebo 50 mg 1x za 14 dní a podáva sa priamo do žily. 
 • Nebido 1 000 mg – injekčný roztok, sérum, ktoré je náhradou testosterónu. Podáva sa každých 10 – 14 týždňov za pravidelného sledovania pacienta. 
 • Understor testocaps 40 mg – je 60 kapsúl v jednom balení obsahujúce liečivo testosterónundekanoát, ktorý sa v tele muža mení na testosterón. Dávkovanie je individuálne, najčastejšie sa užíva jedna tabletka, a to polovica ráno a polovica večer, vždy s jedlom. 

Andropauza test

To, či naozaj máte alebo nemáte andropauzu, zistí z vyšetrenia urológ alebo endokrinológ. Zvyčajne to prebieha tak, že v ranných hodinách vám odoberie vzorku krvi, ktorá je testovaná na hodnoty gonadotropínu, triglyceridu, cholesterolu, prolaktínu a samozrejme testosterónu. Ak si lekár po výsledkoch krvi stále nie je istý, či sa pacient nachádza v andropauze, nasleduje andropauzový test, prostredníctvom ktorého sa klasifikuje andropauza.

Odber vzorky krvi na test andropauzy

Test v pohodlí domova

Nie ste si istí, či ste v andropauze? Urobte si nasledujúci test, ktorý sa bežne používa na diagnostikovanie andropauzy. Ide o test, ktorý pozostáva z 10 otázok, na ktoré odpovedáte len áno alebo nie. 

 • Znížila sa vám sexuálna chuť a túžba?
 • Máte málo energie?
 • Máte menej sily a vytrvalosti?
 • Všimli ste si, že sa vám znížila výška?
 • Znížila sa u vás chuť užívania si života?
 • Cítite sa často smutný a ste v depresii?
 • Máte slabú a krátku erekciu?
 • Všimli ste si znížený pokles schopnosti športovať?
 • Stretávate sa často s tým, že sa vám po obede dá spať?
 • Ste v poslednom čase menej výkonný vo vašej práci?

Vyhodnotenie 

Objavilo sa vo vašich odpovediach trikrát ÁNO? Alebo ste odpovedali na otázku 1. a 7. ÁNO? V tom prípade, by ste mali začať robiť niečo pozitívne pre svoje zdravie a po 40-tke absolvovať pravidelné zdravotné prehliadky. 

Pomoc vo forme byliniek

Jednou z ďalších možností ako si prinavrátiť stratený testosterón sú bylinky. Pre zvýšenie testosterónu sa už od dávna používajú bylinky ako je:

 • Kotvičník zemný – vhodný na denné užívanie, rozširuje cievy a úspešne znižuje krvný tlak, zvyšuje hladinu testosterónu až o vyše 30 %, tým zlepšuje potenciu, pomáha pri problémoch s prostatou, zvyšuje libido a celkovú chuť sexuálne a vitálne žiť. Bylinný čaj z tejto rastliny pripravíte zaliatím 1-2 čajových lyžičiek sušenej zmesi vriacou vodou.
 • Maca peruánska – zvyšuje testosterón, zlepšuje erekciu, potenciu, zvyšuje plodnosť, podporuje rast svalov, upokojuje a zlepšuje duševné zdravie. Čaj z tejto peruánskej viagry sa odporúča piť 1x denne.
 • Senovka grécka – je účinným prostriedkom ako prekrviť celý organizmus, ako zvýšiť libido a sexuálnu vitalitu. Okrem toho, že disponuje množstvom účinkov na sexuálny život, podporuje aj trávenie, uľahčuje vykašliavanie, rýchlejšie hojí rany, upokojuje a tlmí búšenie srdca. Môžete si z nej pripraviť chutný čaj, tinktúru alebo odvar.
 • Ženšen – pravidelné užívanie ženšenu pôsobí upokojujúco, zlepšuje trávenie, podporuje imunitný systém, znižuje cholesterol, má protinádorové a protirakovinové účinky, telu dodáva energiu, zabezpečuje lepšiu prekrvenosť. Používa sa sa aj pri liečbe a prevencii erektilnej dysfunkcie. 

Uvedené bylinky sú aj častou súčasťou výživových doplnkoch pre športovcov a pre tých, ktorí majú problémy s erekciou. Okrem čajov ich môžete dostať aj v tabletkách ako doplnok stravy, ako koreniny, tinktúry, oleje a pod.

Výživové doplnky

Alternatívnou liečbou ako aj prevenciou andropauzy sú aj voľne predajné výživové doplnky, ktoré prirodzenou cestou zvyšujú hladinu testosterónu v krvi. Ale pozor, v žiadnom prípade nemôžu nahradiť systematickú a odbornú liečbu. Pre ešte lepší efekt sa ich odporúča kombinovať so správnou životosprávou. Medzi tieto doplnky patrí:

Stravovacie návyky

Snažiť sa poraziť čas a pribúdajúci vek je zbytočné, ale vhodnou kombináciou diéty, výživových zmien a celkového životného štýlu môžete pokles hormónov a príznaky biologického starnutia podstatne znížiť. Alternatívnou liečbou andropauzy nemusia byť len výživové doplnky podporujúce hladinu testosterónu. Najlepšie je doplnky kombinovať s ďalšími možnosťami. V prvom rade by ste mali zmeniť stravovacie návyky.

Nezdravé stravovacie návyky - muž konzumujúci hamburger v aute

Počas tohto nepríjemného obdobia, ktoré je súčasťou každodenného života, by ste mali do svojho jedálnička určite zaradiť potraviny, ktoré obsahujú:

 • aminokyselinu Arginín, ktorá podporuje tvorbu bielkovín, rozširuje krvné cievy čím zabezpečuje lepšie prekrvenie penisu. Bežne sa nachádza v potravinách bohatých na bielkoviny, v rybách, v červenom mäse, v hydine, v sóji, fazule a v mliečnych výrobkoch;
 • vitamíny z radu B, ktoré podporujú metabolizmus, imunitný systém, regulujú nervový systém, pôsobia ako prevencia proti stareckej demencie, proti depresii. Vitamíny B nájdete v pečive, v ovsených vločkách, v listovej zelenine, v orechoch, v mliečnych produktoch, vo vajíčkach, v špenáte, v banánoch, v pomarančoch...;
 • zinok – potrebný je pre zdravé vlasy, nechty a pokožku, zvyšuje libido a zlepšuje erekciu. Nachádza sa v potravinách ako sú červené a kuracie mäso, v špenáte, v brokolici, v cesnaku a v kapuste, v orechoch a v semienkach, v ovsených vločkách a v celozrnnom pečive, v mliečnych výrobkoch a v kvasniciach, ktoré sa používajú na výrobu piva;
 • omega-3 mastné kyseliny alebo nenasýtené esenciálne kyseliny či zdravé tuky, sú jednou z najdôležitejších látok potrebných na správne fungovanie organizmu. Sú potrebné v tele na rozpúšťanie a absorpciu vitamínov, podporujú nervovú sústavu, zvyšujú imunitu, sú prospešné v tehotenstve, na zrak. Nájdete ich v rybacom oleji a v rybách, v morských plodoch, v orechoch a semienkach. 

13 tipov, ako oddialiť andropauzu

 • Žite aktívne – i keď s pribúdajúcim vekom dochádza k strate energie, nevzdávajte sa každodenného pohybu a praktizujte aspoň hodinové prechádzky,
 • najlepší spôsob, ako zvýšiť voľný testosterón, je cvičenie s váhami,
 • nefajčite a obmedzte prísun alkoholu,
 • jedzte zdravo a konzumujte kvalitné proteíny,
 • veďte spoločenský život – stretávajte sa s ľuďmi, navštevujte spoločenské podujatia,
 • vzdelávajte sa v každom veku – čítajte rozličné knihy,
 • relaxujte a doprajte si kvalitný spánok,
 • pravidelne navštevujte lekára,
 • vyhnite sa umelým sladidlám a cukru,
 • obmedzte potraviny s vysokým obsahom konzervačných látok,
 • vyhýbajte sa nadmernému soleniu,
 • vylúčte z jedálnička nezdravé, nasýtené tuky,
 • neprestávajte sexuálne žiť.

Diskusia o mužskom prechode

Na internete nájdete rozličné fóra, kde sa rieši problematika mužského prechodu v obšírnych diskusiách. Často tieto diskusie zakladajú manželky a ženy pánov okolo 50-tky, na ktorých si všimli príznaky andropauzy. Takmer každá žena sa, čo sa týka svojho partnera, sťažuje na neznesiteľnú náladu, depresie a žiadny sex.

Na týchto fórach si nielen dámy, ale aj páni vymieňajú tzv. "babské rady" ako si pomôcť sami, ako predchádzať, ako zmierniť príznaky andropauzy, čo zaberá a nezaberá na andropauzu a akého lekára je potrebné navštíviť alebo ktorý lekár je na danú problematiku tým najlepším. Koniec koncov to, či ste naozaj v mužskom prechode, musíte najlepšie na sebe cítiť vy sami.

Obľúbené produkty na zvýšenie hladiny testosterónu

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Starostlivosť o bradu – ako zahustiť bradu? Pomôžu pomôcky na bradu ako balzam, olej, kefaStarostlivosť o bradu – ako zahustiť bradu? Pomôžu pomôcky na bradu ako balzam, olej, kefa

Nechať si narásť bradu nie je až také zložité, no tým sa starostlivosť o ňu ešte len začína. Olej, balzam, šampón, kefa – prípravkov a pomôcok na bradu už nájdete neúrekom. Ako sa v nich...

Virde Erefit – recenzia, skúsenosti s doplnkom stravy na posilnenie sexuálnej funkcieVirde Erefit – recenzia, skúsenosti s doplnkom stravy na posilnenie sexuálnej funkcie

Problém s erekciou je citlivá téma, ktorá, podľa väčšiny mužov, odoberá z mužnosti. Nevešajte hneď hlavu. Vyskúšajte výživový doplnok na podporu sexuality Virde Erefit.

Clavin Platinum – podrobná recenzia. Tabletky na erekciu a alkohol, zloženie, účinky, cenaClavin Platinum – podrobná recenzia. Tabletky na erekciu a alkohol, zloženie, účinky, cena

Tabletky na rýchlu a spoľahlivú erekciu Clavin pravdepodobne poznajú všetci. Už od roku 2007 sa predávajú aj na Slovensku. Zblízka sme sa pozreli na tabletky Clavin Platinum. Povieme...